הנסיך הארי ואשתו מייגן מרקל עוזבים את בית המלוכה

הסיפור מהאגדות של הדוכס והדוכסית מסאסקס קיבל תפנית מפתיעה ביותר: השניים טלטלו את בריטניה כשהודיעו על החלטתם לוותר על מעמדם בבית המלוכה ולצאת לחיים עצמאיים. כמה חודשים אחר כך, הארי ומייגן כבר הגיעו יחד עם בנם התינוק ארצ'י לקליפורניה, רגע לפני שהקורונה סגרה את השמיים, ומייגן חגגה את יום הולדתה ה-39 הרחק מארמון בקינגהאם.

חיסול קאסם סולימאני

בעיצומן של חגיגות השנה האזרחית החדשה, ביום שישי בלילה, התקבל דיווח בלתי נתפס - ראש כוח "קודס" של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, מי שהיה אחראי על כל פעילות הטרור האירנית באזור, חוסל בתקיפה אמריקנית בנמל התעופה של בגדד, לצד סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-אירניות. הטבעת הגדולה על ידו, שהייתה הסמל המזוהה ביותר עמו, היא גם זו שבאמצעותה זוהה מיד במקום החיסול.

מותם של קובי בריאנט ובתו

אחד מגדולי השחקנים בהיסטוריית ה-NBA נהרג יחד עם בתו ג'יאנה בת ה-13 בתאונת מסוק באזור לוס אנג'לס, בעודו בן 41 בלבד. מותו הכה בהלם את עולם הספורט - וגם את אלו שאינם חובבי כדורסל מושבעים. ספורטאים ופוליטיקאים מפורסמים רבים ספדו לבריאנט, והתאבלו על מותו. חקירת האירוע לא מצאה פגמים או כשלים טכניים במסוק, וההערכה היא שהאסון נגרם בשל תנאי מזג האוויר והתנהגותו של הטייס.

מותם של קובי בריאנט ובתו
טקס פרסי האוסקר ה-92

רגע לפני הגבלת ההתקהלויות ומעבר הטקסים למתכונת "זום", טקס האוסקר שנערך השנה נגמר בהיסטוריה, כאשר "פרזיטים" הדרום קוריאני זכה בפרס הסרט הטוב ביותר והפך לסרט הזר הראשון שאינו דובר אנגלית וקוטף את הפרס. חואקין פינקיס זכה לראשונה בחייו בפרס השחקן הטוב ביותר על הסרט "ג'וקר".

הארווי ויינסטין מורשע באונס ובתקיפה מינית

אבן דרך משמעותית בפרשת עבירות המין החמורה, שהייתה בין הגורמים העיקריים שהובילו למחאת MeToo: המפיק ההוליוודי הורשע שכפה מין אוראלי על עוזרת הפקה ותקף מינית את השחקנית המתחילה ג'סיקה מאן. ויינסטין אמנם זוכה מהאשמה של תקיפה מינית בנסיבות מחמירות, אך נידון ל-23 שנות מאסר.

נבחר שם לנגיף הקורונה: COVID-19

שבועות אחרי שהחל לעורר בהלה ברחבי העולם, ארגון הבריאות העולמי בישר כי נבחר שם לנגיף החדש מסין שייקרא COVID-19. האותיות CO בשם מסמנות "קורונה"; VI מסמנות "וירוס"; D מסמנת "disease" (מחלה); והמספר 19 מסמן את שנת 2019, השנה שממש בסופה זוהה הנגיף לראשונה, בעיר ווהאן.

הקורונה מתחילה להכות ברחבי העולם


איטליה - האיטלקים, שהיו השאננים ביותר בנוגע להתפשטות המחלה והמשיכו בחייהם כרגיל גם כשבשאר העולם כבר החלו להטיל הגבלות חמורות, חטפו מכה קשה ביותר. תוך שבועות בודדים מניין המתים היומי כבר עמד על מאות ובאמצע מרץ כבר עלה מספר הקורבנות באיטליה על מספר המתים בסין - יותר מ-3,400 קורבנות.ספרד - כבר באמצע מרץ הודיעו בספרד על מצב חירום במדינה והטילו סגר כולל על התושבים למשך שבועיים. מניין המתים היומי במדינה עקף בסוף החודש בהרבה את מספר המתים בסין, מה שהעלה אותה למקום השני והמפוקפק אחרי איטליה ברשימת המדינות עם מספר הקורבנות הגדול ביותר.סין - המצב של סין במרץ נתן תחושה כאילו הם תוקעים בכוונה אצבע בעין של שאר העולם. בעוד שבכל המדינות ניסו נואשות לעצור את כדור השלג המתגלגל והנוראי שיצרה הקורונה, דווקא בסין, שהטילה סגר מוחלט במחוז הנגוע במשך שבועות, כבר הצליחו להוריד בהדרגה את מספר החולים היומי, לבלום יחסית את התפשטות המגפה ואפילו להתחיל לחזור לשגרה.ישראל - בעוד במדינות רבות כבר התמודדו עם מאות מתים מדי יום, בתחילת מרץ הראש שלנו עוד היה בכלל בבחירות. לקראת אמצע החורף, כשאי אפשר היה כבר להתעלם מהמגפה, הכריזו לראשונה על שורת הגבלות מחמירות שנשארו איתנו זמן רב בהרבה משיכולנו לדמיין - סגירת המשק ומערכת החינוך ואיסור על התקהלות.יפן - יפן נכנסה לרשימה שלנו מסיבה אחת בלבד - ספינת התענוגות "דיימונד פרינסס", שעגנה במים הטריטוריאליים שלה, ותפסה את הכותרות במשך ימים ארוכים - לאחר שהתפרץ בה הנגיף. כ-3,700 נוסעים ואנשי צוות הוכנסו להסגר בן 14 ימים - בהם גם 15 ישראלים. מספר הנדבקים בספינה הסתכם לבסוף ב - 712 נוסעים ואנשי צוות, ביניהם ארבעה ישראלים שאושפזו בבית החולים יוקוהומה במצב קל.ארה"ב - כשבכל העולם הכאוס שלט, המדינות נשאו עיניים למעצמה הגדולה ארצות הברית - שלא בדיוק הצליחה לעמוד בציפיות. הנשיא טראמפ אומנם המליץ על הגבלות מסוימות, אך אלו נותרו בשלב הזה רק בגדר המלצה, ולא ממש כחוק. מספר הנדבקים הרקיע שחקים, מוקדי הבילוי המפורסמים התרוקנו אט-אט מבני אדם, ובשל היותה של העיר ניו-יורק מוקד התפרצות משמעותי, עם יותר מ-15 אלף מקרים מאומתים, הודיע הבית הלבן ב-25 במרץ כי על כל אדם ששהה בה בזמן האחרון להיכנס לבידוד ביתי.

הקורונה מתחילה להכות ברחבי העולם
הטבע מתעורר

אחרי שנים של זיהום ופסולת, הטבע קיבל את המתנה הגדולה מכל - פסק זמן מבני האדם. אפילו חודש בלבד של צמצום דרמטי בטיסות, בתחבורה ובפעילות מפעלים הספיקו לשמורות, ליערות ולבעלי החיים בשביל להתעורר מחדש.הטבע מתעורר
ג'ורג' פלויד נהרג, ההמונים יוצאים לרחובות


ג'ורג' פלויד, אזרח אפרו-אמריקאי, נחנק למוות בידי דרק שאובין, שוטר במשטרת מיניאפוליס שבמינסוטה, שלחץ על צווארו של המנוח עד שהביא למותו. האירוע התרחש במסגרת מעצרו של פלויד והתיעוד שלו מתחנן לחייו וזועק "אני לא יכול לנשום" הופץ במהירות ברשת. בעקבות המקרה, פרצו הפגנות נרחבות בהובלת תנועת "Black Lives Matter" בכל רחבי ארצות הברית. על פי ההערכות, 26-15 מיליון איש השתתפו בהפגנות.


ג'ורג' פלויד נהרג, ההמונים יוצאים לרחובות
ליקוי חמה

בשנה של מגפה עולמית ליקוי חמה הוא אולי אירוע שנשכח בקלות, אבל מדובר בתופעה נדירה שניתן יהיה לצפות בה שוב מישראל רק ב-2027. ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח עובר בינינו לבין השמש, ובצירוף מקרים קוסמי, הגודל הזוויתי של הירח ושל השמש מתצפית מכדור הארץ כמעט זהה. במילים פשוטות - הירח מסתיר את השמש. ליקוי החמה בישראל השנה היה חלקי בלבד.
ליקוי חמה
מדינה במחאה

כבר כמעט חצי שנה חלפה מאז ההפגנה הראשונה בבלפור, שהחלה את התקופה שבדיעבד תוביל להגדרת 2020 כ"שנת המחאות". הפגנות בגשרים, מחאות מדי מוצאי שבת מול מעון ראש הממשלה, הפגנות ימין בעד הממשלה ומחאות חרדים הפכו את שנת המשבר העולמי בישראל לסוערת אפילו יותר. אגב, האם ידעתם שההפגנה הראשונה בבלפור התקיימה תשע שנים אחרי המחאה החברתית ב-2011?


ולא רק המפגינים עצמם תפסו את תשומת הלב - אלא גם השוטרים. עשרות סרטוני אלימות של שוטרים כלפי מוחים הופצו בחודשים האחרונים ברשתות החברתיות, חלקם התגלו בדיעבד כחלקיים ביותר - וחלקם הובילו לכתבי אישום.

מדינה במחאה
הפיצוץ בנמל ביירות

ביום בהיר באוגוסט, בשעה 18:08 בערב, ארע פיצוץ אדיר מימדים בנמל ביירות - כ-190 איש נהרגו, יותר מ־6,000 נפצעו, ונזק עצום נגרם לבירה הלבנונית. בחקירה שבוצעה לאחר האירוע, התברר כי הסכנה שנשקפה מהחזקת 2,750 טונות של אמוניום חנקתי בנמל - מה שגרם לפיצוץ - הובאה לידיעת הרשויות מספר שבועות לפני האסון. כתוצאה מהפיצוץ הופסקה אספקת החשמל בכל רחבי ביירות והיא הוכרזה אזור מוכה אסון. במהלך פינוי הפצועים מתו חלקם עקב חוסר מקום בבתי החולים, ומספר ימים אחריו התפטר ראש ממשלת לבנון.
הפיצוץ בנמל ביירות
ישראל, האמירויות ובחריין חתמו על הסכם והצהרת השלום

דווקא באווירת המשבר העולמי, בחרו בישראל ובמדינות המפרץ, בתיווך ארצות הברית, להוציא לאור יחסים שהתקיימו במשך שנים מתחת לרדאר. ביום שמשי וחגיגי, הגיעו מנהיגי ישראל, האמירויות ובחריין למדשאת הבית הלבן לטקס החתימה על ההסכם שמאפשר פיתוח קשרים עסקיים, ביטחוניים ומסחריים בין המדינות, ולא פחות חשוב מכך - חופשות בדובאי.

ישראל, האמירויות ובחריין חתמו על הסכם והצהרת השלום
טראמפ אובחן כחולה בקורונה

אחרי שזלזל לא פעם בקורונה ובעיתוי שלא יכול היה להיות גרוע יותר מבחינתו, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ורעייתו מלניה אובחנו כחיוביים לקורונה. טראמפ נדבק, כך נראה, באירוע שהפך לאירוע הדבקה המוני של בכירי הממשל, שלא עמד בשום הגבלת קורונה. בטקס בו הכריז טראמפ על מועמדותה של איימי קוני בארט לשופטת העליון, נדבקו יועצות הנשיא, כמה סנאטורים, מנהל הקמפיין, יו"ר הוועידה ועוד.


ביקורת קשה הוטחה בטראמפ בחודשים האחרונים על אופן ניהול המגפה והתנגדותו להגדרת הנגיף כמסוכן. זכורה במיוחד הצהרתו המשונה שבה הפציר באמריקנים להשתמש באקונומיקה משום שזו יעילה כנגד קורונה, דבר שנד
חה באופן מיידי הן על ידי גורמי רפואה והן על ידי יצרניות חומרי החיטוי.


טראמפ אובחן כחולה בקורונה
אמריקה בוחרת


חילופי ההאשמות בין טראמפ לביידן, הטענות לזיופים והמתח בספירת הקולות אחרי ההפתעה שסיפק טראמפ ב-2016 הפכו את הבחירות לנשיאות ארה"ב למרתקות במיוחד. אחרי מאבק שנדמה היה כצמוד, הרבה בזכות כוח השכנוע של טראמפ ברשתות החברתיות, ניצח ביידן בפער משמעותי, וסגניתו, קמלה האריס, נבחרה לסגנית הנשיא האישה השחורה הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב. עד היום, פחות מחודש לפני השבעתו של ביידן לנשיאות במקומו, טראמפ לא מוכן להודות בהפסד וממשיך לטעון שהבחירות זויפו.

אמריקה בוחרת

דייגו מראדונה מת מדום לב

השנה שהחלה עם מותו של קובי בראיינט, מגדולי הכדורסלנים בכל הזמנים, הסתיימה עם מותו של אגדת הכדורגל דייגו מראדונה. הכוכב הארגנטינאי ניהל קריירה שאין דומה לה והבקיע את אחד השערים המפורסמים בהיסטוריה, "יד האלוהים" המפורסם. כבר מאמצע שנות השמונים פורסמו דיווחים שלפיהם מראדונה צורך סמים, ובשנים האחרונות מצבו הבריאותי הידרדר מאוד והוא סבל גם מהשמנת יתר. הוא אושפז מספר פעמים והצליח להתאושש, אך השנה לקה בדום לב שהכריע אותו. בכל רחבי העולם התאבלו על לכתו ובארגנטינה אף הכריזו על שלושה ימי אבל.