ועידת הנגישות
לשילוב אנשים עם מוגבלויות

בישראל 20% מהאוכלוסייה הם אנשים עם מוגבלויות - ומגיעות להם זכויות שוות במקום העבודה, בהתמודדות מול המדינה ובקבלה בחברה הישראלית. ועידת שווים ומשולבים התקיימה ב-3.6.2021 והועברה בשידור חי בקשת, mako ו-N12

1.7 מיליון ישראלים הם אנשים עם מוגבלויות, נתון זה מהווה כ-20% מכלל האוכלוסייה. קצת יותר ממיליון מתוכם הם אנשים בגיל עבודה, ומעל 300 אלף הם תלמידים. ועידת שווים ומשולבים של קשת ו-N12 עסקה בעולמם של האנשים עם מוגבלויות בישראל: בהתמודדות בתעסוקה, בקבלה בחברה, ובדרכים בהן יכולה המדינה להקל עליהם, כדי שיוכלו לחיות חיים רגילים בלי להרגיש שונים, מיוחדים או חריגים. בוועידה התארחו בכירי החברות והקבוצות המובילות במשק, ועדי העובדים, נציגי הספורט הפראלימפי ואנשים עם מוגבלויות שהצליחו להשתלב בשוק העבודה.
אחד על אחד


- ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות- גיא שמחי, הממונה על תעסוקת אנשים עם מוגבלות בלשכת יו"ר ההסתדרות- יובל וגנר, מייסד ויו"ר עמותת נגישות לישראל- רב סרן זיו שילון, יזם, מרצה ופעיל חברתי- אלוף (מיל׳) דורון אלמוג, מקים הכפר ״עלה נגב נחלת ערן״ פאנל שילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה, בעבודה ובצה״ל

כ-20% מהאזרחים בגיל העבודה בישראל הם אנשים עם מוגבלויות - מספרית, מדובר על יותר ממיליון איש. איך משלבים אוכלוסייה גדולה כל כך בשוק העבודה, בחברה ובצה״ל? מי עוזר להם להתאקל ובאילו קשיים הם נתקלים? איך ההרגשה כשמצליחים,ומה מקומה ואחריותה של המדינה בתהליך הזה?

בהשתתפות: הדר גור אריה, סמנכ"לית שיווק קבוצת "שכולו טוב“; עודד רחמים, ראש אגף ביטחון וחירום, מוזיאון ישראל; עודד רחמים, אחראי על שילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה, מוזיאון ישראל; הרב מנדי בליניצקי, מנכ"ל עמותת "יד לילד המיוחד“; הרב מנדי בליניצקי, "גדולים במדים“; אברמי טורם, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, משרד המשפטים; אדם הירש, מיוצרי סדרת הרשת "גיבורים - מהדורה מוגבלת“.


פאנל שילוב אנשים על הרצף האוטיסטי בחברה ובעבודה - מושב ע״ש לאה רבין ז״ל

עמותת אלו״ט הוקמה לפני כמעט חמישים שנה על ידי הורים ובני משפחה לילדים על הרצף האוטיסטי, מתוך מטרה לקדם ולהשקיע משאבים בהקמת מסגרות ייעודיות עבורם. מי שנרתמה לעזרתם הייתה אשת ראש הממשלה דאז לאה רבין ז"ל, שאף שימשה כיו"ר העמותה. כיום מפעילה העמותה, בין היתר, מעונות יום, מסגרות פנאי, קייטנות, נופשונים ומרכזי תעסוקה, מלווה תלמידים במערכת החינוך ותומכת באנשים על הרצף. בישראל חיים 35 אלף מאובחנים באוטיזם; אלו״ט מטפלים בילדים, במתבגרים ובבוגרים במאות מוסדות חינוך ותעסוקה.

איך משלבים אוכלוסייה כל כך גדולה וחשובה בחברה ובעבודה? איך נראית ההתמודדות היומיומית? מי עומדים מאחורי העמותה הוותיקה והחשובה הזו? וגם: איך לימודי המוזיקה עוזרים למאובחנים, ואיזה פרויקט מרגש יזמה הדוגמנית ניבר מדר?  

בהשתתפותיעל יוספסברג, יו"ר הוועד המנהל באלוט; מאור פינקו, סמנכ''ל משאבי אנוש באוניברסיטת בר אילן; זיו רובינשטיין, מוזיקאי שעובד עם  ילדי אלוט; ניבר מדר, דוגמנית בינלאומית, שגרירת עמותת אלו‘'ט. 


פאנל ספורטאים פראלימפיים

הרבה מאוד נכים משתלביםבפעילויות ספורטיביות שונותכחלק מתהליך השיקום שלהם. עבור חלקם, הספורט הוא הרבה מעבר לכלי שיקומי, והם גם זוכים לעמוד על הפודיום ולקטוף תארים מכובדים באליפויות עולם ובאולימפיאדות. בפאנל יתארחו שלושה ספורטאים כאלה, שלמרות נכותם, ואולי בזכותה, הגיעו להישגים מדהימים ומייצגים את ישראל בכבוד בכל העולם. 

בהשתתפות: דותן מישר, ספורטאי פראלימפי ושחקן בנבחרת ישראל בכדורסל בכיסאות גלגלים; פסקל ברקוביץ', ספורטאית פאראלימפית ומרצה; קרולין טביב, טניסאית שולחן פאראלימפית.


פאנל מעסיקים - מנהלי ומנכ״לי חברות מהמובילות במשק על שילוב עובדים עם מוגבלויות

מעל למחצית מהאנשים עם מוגבלויות בישראל הם אנשים בגיל העבודה, אבל רק חצי מהם עובדים במקום קבוע ומסודר. בפאנל יתארחו מספר מנהלים של החברות הגדולות והחשובות במשק, ששמו לעצמן למטרה לשלב עובדים עם מוגבלויות. 

בהשתתפות: אורלי פסקל, סמנכ"לית משאבי אנוש בסלקום; אילנה פחימא, סמנכ"לית בכירה למשאבי אנוש בקבוצת ICL; חגית פאר, יו"ר נעמת; הגר יהב, מנכ"לית נשיאות המגזר העסקי.


פאנל עובדים עם מוגבלויות - היכרות מהשטח

היכרות עם אלה שמגיעים כל יום לעבודה, ומתפקדים ועובדים טוב לפחות כמו אלה שלצדם, ואולי אף יותר. העובדים מהשטח, אנשים עם מוגבלויות שהצליחו להשתלב בשוק העבודה, מספרים על החוויות, הקשיים וההצלחות בסיפור האישי שלהם. 

בהשתתפות: גרשון הר-טוב, מתכנת באגף מערכות מידע בפרטנר; דדי כוחן, עובד ב"פועלים בקהילה", מרכז בנקאות חברתית, בנק הפועלים; אלכס פרידמן, מייסד ויור ארגון נכה לא חצי בן אדם“; ננה בר, חוקרת באוני' ת״א, מנהלת בית אופק, ממייסדי המרכז ללימודי חירשות.


פאנל ועדי עובדים

בכל מקום עבודה, מי שאחראים להנגיש את חיי היום יום לעובדים עם מוגבלויות ולדאוג לרווחתם ולהשתלבותם הם ועדי העובדים. בפאנל יתארחו יו״רים ועדי העובדים הגדולים והבכירים במשק לשיחה על שילוב עובדים עם מוגבלויות. 

בהשתתפות: יאיר כ"ץ, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית; קרן אופק, יו"ר ועד עובדי פרטנר; אופיר הרפז, יו"ר ועד עובדי ויזה CAL. 


ארנון בר דוד

יו"ר ההסתדרות

צילום: אילן בשור, דוברות ההסתדרות

גיא שמחי

הממונה על תעסוקת אנשים עם מוגבלות בלשכת יו"ר ההסתדרות

צילום: דוברות ההסתדרות

יעל יוספסברג

יו"ר הוועד המנהל באלו“ט

צילום: עידית תמיר

מאור פינקו

סמנכ''ל משאבי אנוש באוניברסיטת בר אילן

צילום: יח״צ אלו״ט

זיו רובינשטיין

מוזיקאי

צילום: ירון אמיתי

הגר יהב

מנכ"לית נשיאות המגזר העסקי

צילום: יח״צ

חגית פאר

יו"ר נעמת

צילום: קובי וולף

אברמי טורם

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, משרד המשפטים

צילום: דוברות משרד המשפטים

אילנה פחימא

סמנכ"לית בכירה למשאבי אנוש בקבוצת ICL

צילום: נטלי כהן קדוש

אלכס פרידמן

מייסד ויו”ר ארגון ”נכה לא חצי בן אדם“

גרשון הר-טוב

מתכנת באגף מערכות מידע בפרטנר

צילום: אורי ברור

אלוף (מיל׳) דורון אלמוג

מקים הכפר ״עלה נגב נחלת ערן״

צילום: עדי נגב

דדי כוחן

עובד ב"פועלים בקהילה", מרכז בנקאות חברתית, בנק הפועלים

צילום: ריאן

הדר גור אריה

סמנכ"לית שיווק קבוצת "שכולו טוב“

צילום: שכולו טוב

רב סרן זיו שילון

יזם, מרצה ופעיל חברתי

צילום: עידו איז׳ק

יאיר כ״ץ

יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית

צילום: ראובן קופיצ׳ינסקי

הרב מנדי בליניצקי

מנכ"ל עמותת "יד לילד המיוחד“

ניבר מדר

דוגמנית בינלאומית

צילום: דין בן דרור

עודד רחמים

ראש אגף ביטחון וחירום, מוזיאון ישראל

צילום: דוד קופלביץ׳

קרן אופק

יו"ר ועד עובדי פרטנר

צילום: אורלי אייל לוי