חיים בריאים מהרגע הראשון

זה מוכח: 29 דברים שאתם צריכים להעניק לחיית המחמד שלכם בשנה הראשונה לחייה1. השקיעו מחשבה בבחירת המזון

אין נושא חשוב יותר בגידול גורים מאשר בחירת המזון. בשנת חייו הראשונה של הכלב והחתול שלכם, חשוב שתעקבו בצורה מדויקת אחרי התזונה שלהם, הקפידו לבחור במזון בריאותי כמו ROYAL CANIN, שיעניק לבעל החיים שלכם ערכים תזונתיים חיוניים (נוטרינאטים, שכ-40 מהם צריכים להיות משלובים במנה היומית של הגור), ביניהם חלבונים, פחמימות ויטמינים, מינרלים וחומצות החשובות להתפתחות. אם אתם לא בטוחים מהו המזון שהכי מתאים לבעל החיים שלכם, התייעצו עם הווטרינר המטפל ועקבו אחרי היציאות שלו.

2. האם הוא אוכל?

אחרי שווידאתם שאתם מספקים לו את האוכל הטוב ביותר עבורו, עדיין חשוב להיות במעקב ולראות שהוא בכלל אוהב את המזון (משמע: אוכל אותו). במידה והכלב או החתול לא אוכלים ונשללה כל סיבה רפואית, צריך לוודא שיש הקפדה על הזמנים בהם האוכל מוגש. בעלי כלבים למשל, טועים לחשוב שיש להשאיר אוכל לבעל החיים לאורך כל היום ולא כך הדבר. חשוב להניח את האוכל בצלחת לרבע שעה ואז להרים את הצלחת. כך הכלב יבין שאם הוא לא יאכל עכשיו, לא יהיה לו אחר כך ותוך ימים תראו שיפור משמעותי בתיאבון שלו.

3. מאכלים אסורים לכלבים

בין המאכלים האסורים נמצאים אבוקדו, שוקולד, ענבים וצימוקים, בצל ושום, תה וקפה, חלב ומוצריו, וממתקים ומסטיקים "דיאט", אשר ממותקים באמצעות ממתיק מלאכותי בשם קסיליטול. עצמאות אינן רעילות אך מהוות סכנה ממשית - הכלב בולע אותן שלמות כשהן נוטות להישבר לחלקים קטנים שעשויות להיתקע בושט, לגרום לחנק, או לגרום לחסימת מעיים.

4. מאכלים אסורים לחתולים

בדומה למזונות אסורים לכלבים גם עבור חתולים שוקולד, ענבים, בצל ושום, בצק שמרים, אלכוהול ועצמות (עוף ודג!) נמצאים מחוץ לתחום. גם מזון לכלבים אינו מתאים לחתול, וכן, כלבים וחתולים זקוקים לתזונה שונה מאוד. חשוב לדעת שמזון כלבים איננו מסוכן בכמות קטנה לחתול אך בתור תזונה מלאה הוא מאוד לוקה בחסר.

5. פעילות גופנית לפני האוכל

אבות אבותיו של הכלב שלכם, גם אם מדובר בפומרניאן קטן וחמוד, חיו בלהקות והיו צריכים לעבוד עבור המזון שלהם. כדאי להגיש לכלב שלכם את המזון שלו אחרי טיולי הבוקר ואחר הצוהריים. כך הוא ירגיש באופן אינסטינקטיבי שהוא עבד עבור המזון ויאכל אותו בשקיקה רבה יותר.

6. אל תגזימו עם כמות האוכל

לרוב הכלבים יש תיאבון גדול. בהתאם, סביר להניח שלא תראו מהכלב שלכם סירוב למזון שתציעו לו. כדי לשמור על משקלו תקין, אנא וודאו את כמות המזון המומלץ, בדרך כלל לפי משקלו ורמת פעילות. בדקו על אריזת המוצר, אמורים להיות שם הנתונים המדוייקים. לא בטוחים כמה הכלב שלכם צריך לאכול? התייעצו עם הווטרינר המטפל.7. השתמשו בסימנים ויזואליים

רוצים ללמד את הגור שלכם הוראה חדשה? מרבית הכלבים לומדים סימנים ויזואליים בקלות רבה יותר מאשר סימנים קוליים. איך עושים את זה? כאשר אתם רוצים ללמד אותו פקודה כמו ׳רגלי׳ או ׳לשבת׳, צרפו להוראה הקולית גם סימן עם הידיים. בדרך הזאת יהיה לו פשוט לזכור אותה.

8. הרגילו אותו לנסיעה במכונית

לפעמים תרצו לקחת את הכלב שלכם אתכם למקום המצריך נסיעה. חשוב לזכור שחוויית הנסיעה ברכב שמרגישה לכם טבעית, עלולה להיות מפחידה לכלבים (במיוחד בפעמים הראשונות). חשוב לוודא שהכלב נכנס למכונית כשהוא עייף אחרי טיול, לא מיד אחרי שאכל (כדי למנוע הקאות) ורצוי שעם מישהו שיושב לידו. טיפ: בחנויות החיות ניתן למצוא חגורות בטיחות ייחודיות לכלבים. נסו אותן.
ROYAL CANIN

9. הידיים שלכם הן לא משחק

חתולים אוהבים לבחון גבולות, במיוחד בהתחלה. זאת הדרך שלהם לבדוק את המעמדם ביחסים אתכם. דרך אהובה במיוחד על חתולים לבחון גבולות היא להפוך את הידיים שלכם לצעצוע שאפשר לשרוט ולנשוך (זה יכאב לכם). אל תתנו לזה לקרות, יש מגוון רחב של צעצועים שיוכלו להעסיק את החתול שלכם במשך שעות מבלי שזה יעלה לכם בבריאות.

10. החזיקו על הידיים

בשונה מכלבים, חתולים ידועים כחיה עצמאית שיודעת ואף אוהבת לבלות זמן עם עצמה (ועם הרהיטים שלכם). תופתעו אבל דווקא במקרים של אימוץ גור חתולים, יש חשיבות רבה בהחזקה מסוימת על הידיים. כך תחזקו את הקשר ביניכם, תראו לו שאתם הבעלים הבלעדיים שלו ותעניקו לו תחושת ביטחון.
ROYAL CANIN

11. אל תשפריצו עליהם מים

בשונה מכלבים שחלקים אוהבים מאוד מים, אצל חתולים יש שנאה עזה וגורפת למים (זה לא קשור לשתייה כמובן). גם אם אתם רוצים לשחק עם החתול שלכם, אל תשפריצו עליו מים, זה עלול לקשור אצלו בראש ביניכם ובין אחד הדברים שהוא הכי שונא ולפגוע ביחסים שלכם.

12. ללטף בגובה העיניים

במיוחד בתחילת ההיכרות ביניכם לבין הכלב שלכם, חשוב לאפשר לו לראות את מי שמלטף אותו. הכול כדי שהוא ירגיש תחושה של ביטחון. למשל, רוצים ללטף את ראשו מלמעלה? עדיף שתבואו מהצד של הכלב כדי שהוא יוכל לראות אתכם ולהבין מי מלטף אותו.

13. הכירו לו את הקולר והרצועה

כלבים נולדים עירומים לגמרי וכך הם גם אוהבים להסתובב, אך קולר (או רתמה) ורצועה, הם כלים חינוכיים חשובים בחינוך הגור שלכם. ארבעת החודשים הראשונים בחייו של הגור (ויש שיגידו עד גיל חצי שנה), הם הקריטיים ביותר בכל מה שנוגע לחינוך שלו וזה הזמן הנכון ביותר להכיר לו כללים וחפצים שילוו אותו בהמשך. חלק מהגורים יסרבו ללכת בפעם הראשונה שתלבישו להם את הקולר והרצועה, תנו להם זמן להתרגל לנוכחות שלהם על גופם ואפילו תשאירו אותם איתם בבית גם כאשר חזרתם מהטיול. אם הגור ממש מתנגד לרצועה אפשר לגרום לו להתקרב אליה באמצעות צ׳ופר ולתת לו אותו כחיזוק חיובי אחרי שהסכים ללבוש אותה. כך הוא יקשר אותה לתחושות שמחות.

14. הכלב שגה? אל תלטפו אותו

בשלב החינוך חשוב מאוד לא לתת לכלב מסרים סותרים. אם ליטוף מובן אצל הכלב כחיזוק להתנהגות חיובית, אז חשוב לזכור לא לתת את החיזוק הזה מיד אחרי שהכלב עשה משהו שאסור לו (והוא יעשה את זה לא פעם כחלק מתהליך החינוך). הקפידו להימנע מליטופים כ-15 דקות אחרי מעשה רע של הכלב ואפשרו לו לחשוב על איך שהתנהג.

15. כלבים וילדים

אם אתם מגדלים את הכלב שלכם בבית עם ילדים קטנים (מתחת לגיל 6), כדאי שתיקחו בחשבון שעבור הילדים עדיין לא ברור איך לנהוג עם בעלי חיים. משיכות בזנב ובאוזניים או דחיפת אצבעות לעיניים הם דברים שיכולים לקרות אפילו בלי שתשימו לב וגם הכלב העדין ביותר עלול להגיב בסופו של דבר. בגילאים צעירים עדיף שתשגיחו היטב על הזמן המשותף שלהם.

16. לא להעניש את הכלב בכלוב

מדובר בטעות שכיחה מאוד ולכן חשוב שלא תחזרו עליה. כלוב האילוף משמש בעלי כלבים רבים כדי לחנך את הכלב, בין אם לצרכים או למשמעת. הכלוב צריך להפוך למקום בטוח ורגוע עבור הכלב שלכם ולא מקום שמזוהה עבורו עם עונש. במידה והכלוב הוא מקום אליו ילך הכלב בכל פעם כעונש, הוא ישנא אותו והחינוך יהפוך קשה במיוחד.17. השקיעו בפעילות גופנית

כלבים אוהבים להיות פעילים, במיוחד בתחילת חייהם כאשר הגוף הקטן שלהם מתפתח במהירות שיא. רוצים לעשות לגור שלכם טוב? תדאגו להוסיף עוד פעילות מחוץ לבית מלבד הטיולים הרגילים לעשיית הצרכים. חפשו מקום קבוע ומסודר בו הוא יוכל להסתובב בלי רצועה במתחם סגור, למשל גינת כלבים, שם יתאפשר לו גם לחלץ עצמות וגם להתרועע עם כלבים אחרים.

18. אל תתנו להם להשתעמם

הגור שלכם, בין אם מדובר בכלב או בחתול, זקוק לפעילות רבה בשנת חייו הראשונה. לא רק פעילות פיזית, אלא גם פעילות שתפתח את היכולת המנטלית שלו. חשוב לתת לו מספיק גירויים שיעשירו את היומיום שלו, למשל פאזלים מיוחדים, צעצועים, ביקור במקומות חדשים (כשמדובר בכלבים) וחינוך שילמד אותו כישורים ו׳טריקים׳ חדשים.

19. בחרו זמן שמוקדש רק להם

הכלב שלכם יודע כאשר הפוקוס שלכם מוקדש רק אליו. ברור לנו שבחיי היומיום שלכם יש לכם עיסוקים רבים אבל זמן מוקצב מראש אותו תקדישו אך ורק לכלב שלכם, יתרום רבות לבניית הקשר ביניכם ויחזק את האמון שלו בכם.

20. תנו להם לרחרח

חוש הריח הוא המתנה הכי גדולה שהטבע העניק לכלב שלכם. למעשה, כבני אדם עם חוש ריח מוגבל מאוד, קשה לנו אפילו להבין כמה עושר יש בחוטם של הגור החמוד שגר אצלנו בבית. תנו לכלב שלכם לעצור ולהריח בזמן הטיול, זה חלק מהפעילויות שעוזרות לו להתפתח ככלב, בנוסף, שחקו איתו בבית ב״משחקי ריחות״ שיעזרו לו לחדד את החושים.

21. לא רק ליטוף

כלבים (בדומה ליצורים אחרים שאתם מכירים), נהנים מדי פעם ממסאז׳ טוב. מלבד ליטוף נחמד מדי פעם, מסאז׳ או ליטוף ייסודי יותר, יעזור להם לחוש רגועים יותר. הפעולה הזו משחררת אוקסיטוצין (הורמון האהבה) שיסייע להם לחוש תחושה של ביטחון והכי חשוב – זה יחזק את החיבור ביניכם.22. הימנעו מטיולים ארוכים בשמש

הקיץ בישראל ארוך וחם במיוחד. הכלבים שלכם, במיוחד בגיל צעיר, שואפים להוציא כמה שיותר אנרגיות בטיולים בחוץ אך הדבר עלול לייצר גם נזק ממשי עבורם. אם סיפרתם את הכלב בפעם הראשונה, תדעו שהעור מאוד רגיש (יותר משלנו) והוא עלול לקבל כוויות קשות מהשמש, שעלולה לכוות אותו גם בכפות הרגליים. בנוסף, חשוב להקפיד להשאיר כלי של מים טריים בכל יום.

23. טפלו בשיניים שלהם

יש נטייה לחשוב שכלבים וחתולים לא זקוקים לשמירה על היגיינת פה. מדובר כמובן בטעות. יש חשיבות רבה בשמירה על השיניים וחלל הפה של הכלב ו/או החתול שלכם: צחצוח במשחת שיניים מיוחדת לכלבים/חתולים ומעקב אצל הווטרינר. בפעמים הראשונות מספיק לתת להם רק ללקק את משחת השיניים מהאצבע שלכם, היא מגיעה בטעמים כמו כבד/עוף/דג שהם מאוד אוהבים. ככל שתרגילו אותם מוקדם יותר, מלאכת הצחצוח תהיה קלה יותר בהמשך.

24. גזרו להם ציפורניים

בסעיף הזה חשוב במיוחד להפריד בין גורי כלבים וחתולים. כאשר זה מגיע לכלבים, חשוב מאוד לדאוג לגזור את הציפורניים שלהם כדי שלא יפריעו להם ללכת ואפילו ישברו בצורה לא נכונה. אם אתם לא בטוחים איך לגזור את הציפורניים בצורה נכונה, בקשו מהווטרינר שלכם שיגזור לגור שלכם את הציפורניים ואפילו יסביר לכם איך עושים את זה נכון.

25. ״הפשיטו״ אותם בבית

מכירים את זה כשאתם חוזרים מיום ארוך בעבודה ורק משתוקקים להיכנס הביתה כדי לחלוץ את הנעליים, להוריד את מכנסי הג'ינס ולהניח את התכשיטים בקופסא המיועדת להם? זה בדיוק מה שהכלב שלכם מרגיש אחרי יום שלם עם הקולר או הרתמה שלו/ה. לפני השינה הורידו ממנו את כל ה״קישוטים״ ותנו לו ללכת לישון ״עירום״. הוא יודה לכם על כך.

26. לסרס ולעקר

בכל הקשור לפעולה בלתי הפיכה הנוגע בבריאות הגור, ובמיוחד כששוקלים אקט כירורגי כמו סירוס או עיקור, יש להתייעץ לפני כן עם הווטרינר המטפל. אכן, רק לרופא וטרינר מוסמך יש את כל הידע והניסיון ההכרחיים, ופניה אליו היא הדרך הטובה ונכונה לקבלת החלטה בנושא.

27. דאגו לפרווה שלהם

טיפוח הוא הכרחי עבור הכלב והחתול שלכם. אנחנו לא מתכוונים לבישום או קישוטים מוגזמים, גורים מרגישים טוב יותר כשהפרווה שלהם נקייה לעומת קשרים ולכלוכים עליה. התרת קשרים בפרווה עוזרת להם להסיר בעצמם לכלוכים שמפריעים להם ועוזרת לכם להיפטר מפרעושים וקרציות בקלות רבה. אם הגור שלכם שייך לגזע לו יש פרווה שמסתירה את העיניים, עזרו לו לראות טוב יותר וגזרו את הפרווה  (כן, גם אם הפוני נראה מאוד חמוד עליו).

28. האוזניים של החתול שלכם דורשות ניקיון

לחתולים אוזניים רגישות במיוחד, מה שאומר שיש להם שמיעה מצוינת אך גם פוטנציאל להרבה דלקות וזיהומים. קנו תכשיר לניקוי האוזניים של החתול, השפריצו מעט על צמר הגפן ונגבו בעדינות את השעווה והלכלוך שמצטברים בקצה האוזן. היזהרו לא להיכנס לחלק הפנימי של האוזן כי זה עלול להביא לתוצאה ההפוכה.

29. מזרקה לחתולים

ציינו מוקדם יותר שלחתולים יש פוביה ושנאה למים, כחלק מזה הם גם לא אוהבים לשתות יותר מדי ולמרות שהם נמצאים לרוב בבית, הם עלולים להתייבש. רוצים שהם ישתו? דאגו שיהיה להם מקור מים זורמים, מזרקה לחתולים, שמעודד אותם לשחק עם המים וכתוצאה מכך גם לשתות. מומלץ גם לשלב מזון רטוב (בשימורים או בפאוצ'ים) בתפריט היומי, וכך להגביר את כמות הנוזלים הנצרכת.