העבריינים הכי מסוכנים

"עובדה", שידורי קשת

יניב (ניבי) זגורי

ראש ארגון פשע בדרום, בן 50. נחשב בעבר ליעד מס' 1 של מרחב הנגב. "כשניבי היה בשטח אף אחד לא העז להרים את הראש", אמר בעבר קצין משטרה. זגורי נידון ב-2008 לשבע שנות מאסר בעקבות עדותו של עד המדינה טל קורקוס. לאחר שחרורו יצא, על פי המשטרה, למסע נקמה שבמהלכו נרצחו קורקוס, גרושתו דבורה הירש והעבריין אלישע סבח. זגורי, ששהה במהלך רוב התקופה בסין, נעצר שם ב-2017 והוסגר לישראל. הוא שוהה מאז במעצר כשנגדו עומד כתב אישום המייחס לו שלוש עבירות רצח לצד עבירות חמורות נוספות. עפ"י המשטרה, זגורי ממשיך להפעיל את אנשיו מהכלא ולשלוט באזור באר שבע והנגב.

חדשות ערוץ 2

חגי זגורי

אחיו החורג של ניבי זגורי, בן 50. עמד בראש ארגון פשיעה מקביל שפעל בדרום ונחשב ליעד מס' 1 של מרחב הנגב קודם לאחיו. "עבריין נקמן, לא סולח ולא שוכח, אדם אכזרי ומפחיד", אמר עליו בעבר קצין משטרה. ישב בכלא בעבר על ניסיון לרצח יריבו בני מורדו ועל ניסיון להטיית משחק כדורגל כדי לזכות ב-40 מיליון שקלים בטוטו. המשטרה מייחסת לו שורה של חיסולים (ביניהם של כדורגלן העבר אלי אוזן) וניסיונות לרצח. ב-2010 נעצר ביחד עם עשרות מאנשיו והיה לראשון בישראל שמואשם בניהול ארגון פשע וברצח בכתב אישום אחד. זגורי וסגנו רמי עזרן הורשעו בעסקת טיעון ונידונו ל-15 שנות מאסר. צפוי להשתחרר ב-2025.

גדעון מרקוביץ' / פלאש 90

שלום דומרני

ראש ארגון פשיעה בדרום, בן 48. נחשב בעבר ליעד מס' 1 של משטרת ישראל. מכונה "השחור". מקורב לשעבר הגדיר אותו כאיש "אכזרי. כשהוא מגיע לבן אדם ודורש משהו, אותו בן אדם יודע שאין דרך חזרה. הוא תקף פיזית את יצחק אברג'יל – דבר שאף אחד לא העז לעשות". דומרני היה האיש של אברג'יל בדרום ועשה את הונו מעסקי גביית כספים וכריית חול לא חוקית. המשטרה ייחסה לו לאורך השנים שורה של חיסולים וניסיונות לרצח על רקע מאבקים אלימים מול ארגוני הפשיעה של אברג'יל, חנניה אוחנה, פרנסואה אבוטבול וזאב רוזנשטיין. ב-2015 נעצר לצד עשרות מאנשיו, הורשע במסגרת עסקת טיעון בעבירות שונות (בהן שני ניסיונות רצח) ונידון לשש שנות מאסר. דומרני השתחרר ב-2021 ומנהל מאז מלחמת חיסולים על השליטה בדרום נגד ארגונו של בני שלמה, יד ימינו לשעבר שערק וחוסל באוקטובר האחרון.

פייסבוק

ישי חנוכייב

ראש המאפיה הקווקזית באשקלון, בן 41. נחשב לאדם אלים ומסוכן עם פתיל קצר. "הוא חסר מעצורים, אנשים פוחדים ממנו פחד מוות", אמר עליו עבריין מאשקלון. הורשע בעבר בדקירה (בין השאר) ונידון לעשר שנות מאסר. העצים את כוחו של הארגון כשחבר לבני שלמה ולשמוליק הרוש והפך לאחד מיריביו של שלום דומרני. "זו מאפיה מסוכנת ושונה מארגוני פשע בישראל", הסביר אותו עבריין, "חנוכייב והחיילים שלו מסוגלים לכל דבר. יש להם קודים של מאפיה, נאמנות מעל לכול. הם שותקים בחקירה ומי שמלשין מקבל כדור בראש. קשה מאוד לפצח את המאפיה הזו". ב-2021 נעצר חנוכייב, הורשע בהחזקת נשק ונידון ל-30 חודשי מאסר. אנשיו הורשעו בניסיון חיסול בנו של דומרני, שניצל אך נותר משותק ברגליו.

פייסבוק

אייל נגר

ראש ארגון פשיעה בדרום, בן 37, תושב אשדוד. היה איש הכספים והאדם הקרוב ביותר לבני שלמה ונחשב ליורשו. מכונה "החמקן" בשל הצלחותיו החוזרות בהימלטות מניסיונות חיסול. "אסטרטג, חכם מאוד, איש כספים מעולה שיכול לעבוד בכל חברה גדולה במשק", אמר עליו קצין משטרה. "אמיץ בצורה בלתי רגילה, מחושב מאוד", סיפר חבר ילדות, "הוא יודע לאלתר בצורה מושלמת, לצאת מכל תסבוכת בלי שריטות. אחד שמסמן מטרה ומשיג אותה בגדול ולא משנה את מי הוא צריך לרמוס בדרך. אצלו המטרה מקדשת את האמצעים". נגר נחשב למטרה הגדולה של האחים לביא מאז פיצוץ המטען בחתונתו של עמוס לביא (ב-2015 הוא הורשע בניסיון חבלה לאחר שמטען נפץ נמצא במכוניתם של האחים ונידון לארבע וחצי שנות מאסר). בשבוע שעבר נעצר על ידי המשטרה בחשד לפיצוץ מטען חבלה כנקמה על הצתת רכבו.

דניאל מלסה ודין בן פורת

מבכירי ארגונו של בני שלמה שחוסל בשנה שעברה. מלסה (בתמונה למעלה, מכונה "פומבה"), בן 28 מבית שקמה, נחשב למס' 3 בארגון, "האיש הכי חשוב, המוציא לפועל", כפי שהסביר עבריין מהאזור. "הוא מבצע משימות", אמר קצין משטרה, "עבריין אלים ומסוכן מאוד שלא רואה בעיניים". מלסה ניצל ממספר ניסיונות חיסול המיוחסים לאחים לביא. בן פורת בן ה-30 נחשב לאיש למשימות מיוחדות של שלמה ונגר. "ביצי שור, אלים, מסוכן מאוד ולא פוחד מאף אחד", תיאר אותו עבריין. "הוא מקבל משימה ומבצע אותה, לא משנה מה רמת הסיכון, גם אם זה לירות באנשים באמצע היום". בן פורת שוחרר לאחרונה מהכלא לאחר שהורשע בהחזקת נשק. מלסה – שנעצר עם בן פורת והורשע באותה עבירה – צפוי להשתחרר בחודשים הקרובים.

דוד (דטו) קריחלי

בן 34 מאשדוד, נחשב לאחד מראשי המאפיה הגיאורגית שהייתה מקורבת לארגונו של בני שלמה. ב-2017 הורשע במסגרת הסדר טיעון בשורה של עבירות סחיטה ותקיפה ביחד עם אחיו הצעיר יוסי ונידון ל-15 חודשי מאסר בפועל. בעבר היה מצוי בסכסוך עם הכנופייה המרוקאית באשדוד (שבראשה עמד חברו לשעבר יוסי אדרי אשר ניסה להתנקש באחיו), והיום מסוכסך עם המאפיה הרוסית ועם אנשי דומרני. גם דודו בוטראשווילי, שערק מארגונו של דומרני לזה של שלמה ונחשד בעבר בהשלכת רימון על תחנת משטרה, נחשב לאחד מראשי המאפיה הגיאורגית.

משטרת ישראל

מיכאל (מישה) טנסקי

בן 40 מאשדוד, ראש המאפיה הרוסית בעיר המקורבת לארגונו של שלום דומרני, מכונה "הג'ינג'י". אחרי סדרה של עונשי מאסר קצרים בצעירותו הואשם ב-2010 ברצח כפול ממנו זוכה כעבור ארבע שנים. שנה מאוחר יותר הורשע בלינץ' האכזרי שבוצע בשדרות בעבריין מיכאל גזייב ונידון לשלוש שנות מאסר. נחשב בכלא לאסיר דומיננטי ובעייתי. "הוא היה המאפיונר הכי גדול בכלא, הסוהרים פחדו להתעמת איתו והאסירים פחדו לריב איתו", סיפר אסיר שהכיר את טנסקי. "המאפיה הרוסית היא בכמה דרגות מעל ארגוני הפשע הישראלים", אמר קצין בימ"ר לכיש. "הם בקשר ישיר עם העולם התחתון ברוסיה ובכל רגע נתון הם יכולים להוציא לפועל חיסול ממוקד. חוץ מזה, הם פשוט לא פוחדים מהמשטרה". ב-2021 נעצר טנסקי בעקבות פעילות סוכן משטרתי וכעבור שנה הורשע בהסדר טיעון בעבירות של סחיטה ואיומים (סעיף חמור נוסף – אישום בחטיפה – הוסר) ונידון לשלוש וחצי שנות מאסר.

אדם דפס

בן 33 מאשדוד. נחשב לאחד העבריינים המסוכנים בעיר. היה בעבר מבכירי ארגונו של שלום דומרני, הצטרף למאפיה הגיאורגית המקורבת לבני שלמה ואחר כך ערק לכנופייה שמזוהה עם דומרני ומיכאל טנסקי. ב-2021 הורשע ביחד עם שמונה מחבריו במעשה תקיפה אכזרי בקריית מלאכי ("נתוני חומרה יוצא דופן", כתב השופט) ונידון לארבע שנות מאסר. בהיותו בכלא נדקר על ידי אסיר אחר ורכבה של אשתו הוצת. "יש לו הרבה כוח ולכן מנסים עכשיו להזהיר אותו שלא יחזור לעיר", הסביר גורם מודיעיני.

פלאש 90

אופיר לביא ועמוס לביא

צמד אחים המנהלים את אחד מארגוני הפשיעה הגדולים והעשירים בישראל. ארגונם של האחים לביא, שמקורו ברחובות, עוסק בהלוואות, גביית חובות, הימורים וסחר באמל"ח. אופיר (למטה) בן ה-41, המכונה "האיטלקי" ו"השמן", נחשב למי שעומד בראש משפחת הפשע. אחיו עמוס בן ה-33 מכונה "הגדול" (להבדילו מבן דודו, עמוס לביא "הקטן"). "אופיר הוא מבכירי העבריינים בישראל", אמר עליו קצין משטרה בכיר. "הוא פועל מהראש, יצירתי ומתוחכם מאוד, בעוד שעמוס פועל לרוב מהבטן. אופיר הוא קצין המבצעים, זה שנותן את ההוראות לחיילים". האחים לביא החלו את דרכם בעסקי פרוטקשן, הפכו לבעלי בריתו של שלום דומרני ולוקחים חלק פעיל במאבקו נגד אנשיו של בני שלמה. ב-2019 הורשעו השניים בפרשת רצח הסוכן הסמוי רומן אנטון: אופיר נידון ל-5 שנים ו-8 חודשים בסיוע לניסיון רצח ועמוס נידון ל-19 חודשים על עבירות נשק. פיצוץ מטען בחתונתו של עמוס בשנה שעברה הסלים את המלחמה בין האחים לבין שלמה (שחוסל) ואייל נגר. אופיר צפוי להשתחרר בעוד כחודשיים, וקצין המשטרה העריך שהארגון יוסיף להתעצם: "הם שולטים היום בשטח, אי אפשר להתמודד איתם. אני לא מכיר הרבה ארגוני פשע בישראל שמחסלים סוכן משטרתי סמוי בלי למצמץ".

יונתן סינדל / פלאש 90

יצחק בר מוחא

בן 56, ראש המאפיה הירושלמית לשעבר ומי שעומד היום במרכז מלחמת כנופיות ביבנה. הארגון שהנהיג בירושלים נחשב בעבר לאחד הארגונים החזקים בישראל. ב-2000 נעצר בר מוחא בחשד שסחט וחטף לצורכי כופר את עופר מקסימוב (שהורשע בגניבת מיליוני שקלים מהבנק למסחר) ונידון ל-11 שנות מאסר שהתארכו ל-13 שנים בגין עבירות נוספות, בהן ניהול ארגון פשע וניסיון לחיסול יריבו יעקב קקון. לאחר שחרורו נחשד על ידי המשטרה ברצח סימו מלכה ובניסיון לרצח אחיו יוסי – שניהם שותפיו בעבר. עדותו של עד מדינה הובילה ב-2018 למעצרו לצד עודה קוטייר ו-17 חשודים נוספים. הוא הורשע במסגרת עסקת טיעון בשני ניסיונות רצח, נידון לחמש שנות מאסר ושוחרר לפני כשנה. מאז שובו ליבנה נפתחה מלחמה בינו לבין קוטייר – ידידו הקרוב לשעבר – שמלווה בתקריות ירי ופיצוצי מטענים. "בכל מקום שבר מוחא נמצא לא תמצא שקט", אמר קצין במשטרה, "תמיד יש פיצוצים".

פייסבוק

נואל אברג'יל

בן 33 מרחובות, בנו של יעקב אברג'יל ואחיינו של יצחק אברג'יל (שמרצה עונש של שלושה מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר). אביו חוסל לנגד עיניו ב-2002 שבוע לפני שנואל חגג את בר המצווה – חיסול ששלח את הדוד יצחק למסע נקמה רצחני. "הוא חי מגיל צעיר מאוד את הדברים האלה", אמר מקורב למשפחה, "מה רצו שייצא ממנו, פרופסור באוניברסיטה?". עוד בצעירותו הוא סומן כיעד מודיעיני ונכנס למעקב היאחב"ל כשבני שלמה פרש עליו את חסותו. עבריין אחר הגדיר אותו כ"עשר רמות" מעל בנים-של אחרים בעולם הפשע כמו דרור אלפרון, ניסים דומרני ומנחם אסרף (נכדו של זאב רוזנשטיין): "הם לא עוצמתיים או מסוכנים כמו נואל. הוא ליגה אחרת". חוקר במשטרה אמר כי הוא "לא חכם, לא מתוחכם, אבל ממש לא פראייר. מסוג העבריינים שלא כדאי להתעסק איתם כי הם לא סופרים עד עשר". לפני כשלוש שנים הורשע בעבירות נשק וסחיטה במסגרת עסקת טיעון ונידון ל-30 חודשי מאסר.

משפחת ג'רושי

משפחת פשע משכונת ג'ואריש ברמלה שנחשבת לאחת מהמשפחות החזקות והמפחידות בעולם העברייני ולארגון שמגלגל כמיליארד שקלים בשנה בסחר סמים ובאמצעי לחימה, בגביית פרוטקשן ועוד. "בעלי עסק היו שומעים את השם 'ג'רושי', ישר משלמים פרוטקשן בלי למצמץ", סיפר קצין מודיעין לשעבר. "מי שלא שילם גילה בבוקר שהעסק שלו הפך לערמת גחלים". בשנים האחרונות הסתבכה המשפחה בסכסוך פנימי בין זייד ג'רושי, שנחשב לראש המשפחה, לבין אחייניו אמיר וחאתם (בתמונה), שנתפס כדמות דומיננטית בארגון ובעולם הפשע בכלל וחוסל בצאתו מתפילה בהר הבית לפני כשנתיים. כעשרה מבני המשפחה נרצחו בשנים האחרונות במסגרת הסכסוך, בהם יוסף ג'רושי, אחיו של זייד, שנרצח עם אשתו ובתו חודשיים לאחר חיסולו של חאתם; ומחמוד מוגרבי, שנחשב לאיש הכספים של הארגון. לפני כחודש חוסל עלי ג'רושי, שכונה "הבורר" ונחשב קרוב לחאתם, אך ייתכן שנרצח על רקע טענות למעורבות של המשפחה ברצח בני שלמה. "הדור הצעיר גדל ללא קודים וקווים אדומים", אמר קצין משטרה על הג'רושים החדשים. "בשביל כסף הם ידפקו כדור בראש למי שצריך. הם דור רצחני, קטלני ואלים בהרבה מהדור הקודם של המשפחה".

יוסי זלינגר / פלאש 90

זייד ג'רושי

ראש ארגון פשע שהתפצל ממשפחת ג'רושי שברמלה וחי היום בירושלים. זייד הוביל את משפחת ג'רושי בעימות אלים מול משפחת כראג'ה על שוק סחר הסמים ברמלה והצליח להביא להרחקתה לצפון ולהתעצמות הג'רושים. לאחר שעזב את ג'ואריש נע זייד בין ישראל לשטחי הרשות הפלסטינית, וב-2019 ניצל מניסיון חיסול ברמאללה.

קובי גדעון / פלאש 90

אלי אריש

חרדי בן 53 ואב לעשרה משכונת רמות שבירושלים, מראשי המאפיה הירושלמית לשעבר. השתלט על הארגון (שכונה בתחילה "כנופיית הקטמונים") בשנות ה-90 ביחד עם חברו אלי נעים ("קוסם") לאחר מעצרם של גבי בן הרוש ומיכה אסלן, והפעיל אותו גם כשהורשע בעבירות סמים ונידון לתשע שנות מאסר. הארגון התפרק בעקבות מאבקים פנימיים. אריש הורשע לאורך השנים בעבירות של סחיטה, נשק וסמים. הוא שרד ניסיון חיסול קטלני ב-2005 שבו נורה ארבע פעמים בראשו ובעורפו (והזעיק בעצמו את כוחות ההצלה), ניסיון נוסף ב-2006 וניסיון שלישי ב-2020 שבמהלכו נפצע באורח קשה. אריש נעצר באותה שנה במסגרת פעולת סוכן סמוי ביחד עם עשרות עבריינים אחרים, הורשע בהחזקת אמל"ח ונידון לחצי שנת מאסר בשל מצבו הרפואי. "צריך להבין שאלי לא פוחד מאף אחד, רק מאלוהים", אמר עבריין בכיר המקורב אליו. "הוא מאמין ברבנים, אבל כאן זה נגמר. הוא מאמין שכל מי שניסה לפגוע בו מקבל את עונשו מהשמיים. תראה למשל מה קרה לאיציק אברג'יל – זמן קצר אחרי שניסו לחסל את אלי, אברג'יל נעצר והוסגר לארצות הברית".

ערן חייא

בן 40, נחשב היום למבוקש מס' 1 של משטרת ישראל. מכונה "האמריקאי" כיוון שנולד בארה"ב, שם פעל אביו איתן חייא, "הסנדק" שניהל את המאפיה הישראלית בניו יורק ומרצה עונש מאסר (תחילה בארה"ב והיום בישראל) מאז 1993 בגין רצח וניהול ארגון פשע. ערן חייא המשיך בדרכו של אביו ("הוא הרבה יותר אכזרי ואלים", אמר קצין משטרה) וב-2007 הורשע בסיוע לרצח השוטר צחי בן אור במקסיקו ונידון ל-13 שנות מאסר. לפני שמונה שנים עזב חייא לדרום אפריקה וחבר ליניב בן סימון ולאחים מוסלי, ולפני שנתיים עבר לפעול מטורקיה כשהוא עוסק בהימורים, הונאות קריפטו, הלוואות בשוק האפור ועוד. הוא כרת ברית עם האחים עודה מג'לג'וליה ומפעיל את האחים קסנטיני. "לערן יש היום יותר כוח מכל ראש ארגון פשע בישראל", אמר מקורב לחייא. "הוא דואג לאנשים שלו כמו אבא והם פשוט מעריצים אותו – נאמנים לו בצורה מוחלטת".

פרטי

אייל בן משה ומשה בן משה

ראשי ארגון פשיעה מהמרכז שמגלגל להערכת המשטרה כ-100 מיליון שקלים בשנה – לכאורה בניהול אולמות אירועים, שיווק קינוחים וייבוא בשר, אך לפי המשטרה בפעילות עבריינית שבמרכזה השתלטות אלימה על עסקים. השניים הורשעו בעבר בסחיטה באיומים ונידונו ל-44 (משה) ול-61 (אייל) חודשי מאסר בפועל. "אם נעשה רשימה של העבריינים הכי אלימים ומסוכנים שפועלים כיום בישראל יהיו בה שלושה שמות: קוטייר, מולנר, בן משה", טען בעבר קצין בכיר. אייל (משמאל, בן 42) ומשה (34) הם בנים למשפחה חרדית עשירה מיפו. משה אף למד בישיבה יוקרתית מבני ברק. הם החלו את דרכם בקו חלוקת פיתות, הואשמו באיומים על מתחרים והתגלגלו משם להימורים לא חוקיים וגביית דמי חסות. בעבר פעלו בפתח תקווה ובשכונת התקווה בת"א, והיום הם מתרכזים באור יהודה ונהנים מקרבתם למשפחת ג'רושי. "משה הוא עבריין שאוהב לבלוע כל מה שהוא נתקל בו בדרך ויכול להכניס לו כסף", אמר עבריין מגוש דן, "הוא אף פעם לא שבע. מי שאומר לו 'לא' או לא מגיע לפגישה – עדיף שיברח מהעיר. תברר מה קרה למי שאמר לו 'לא'. מבחינתו הוא השריף של אור יהודה".

יוסי מוסלי ואלי מוסלי

משפחת פשע מהמרכז, ויש שאומרים: אימפריית פשע. האחים מכונים במשטרה "מלכי ההימורים" של ישראל ונחשבו בעבר ליעדים המודיעיניים הבכירים ביותר אחרי עמיר מולנר. החלו את דרכם כירקנים בשוק וצמחו לאחר הסגרתו של יצחק אברג'יל לארה"ב, אז ערקו חיילים רבים לארגונם. עם השנים – ולא מעט בזכות נתח גדול שלקחו בפרשת הבנק למסחר – הפכו לאחת ממשפחות הפשע החזקות והעשירות בישראל שעוסקת בהימורים לא חוקיים, הלוואות בשוק האפור, גביית דמי חסות ועוד, לרבות ניהול בתי קזינו בחו"ל. הונם נאמד בעבר כבחצי מיליארד שקלים. "אנשים פוחדים להעיד נגדם כי הם כל כך חזקים ששוטרים עבדו בשבילם", אמר עבריין לשעבר. "תבין, הם מסוגלים לקנות את כל משטרת ישראל ועוד יישאר להם עודף". יוסי (בן 48, בתמונה למעלה) נחשב לזרוע המבצעת של הארגון בעוד אלי (55) מנהל את הכספים. יוסי, שאיבד את אחת מעיניו בתאונה, הורשע ב-2007 בקשירת קשר לביצוע רצח ועבירות נוספות ונידון ל-11 שנות מאסר. ב-2017 הוא נמלט לדרום אפריקה (שם מנהל אחיו הצעיר שי ארגון פשיעה) לאחר שכמה משותפיו (בהם קוטייר עודה, ששימש כמוציא לפועל של המשפחה) נעצרו. ב-2022 חזר יוסי לישראל לרגל חתונת בתו, נעצר בנתב"ג בחשד למעורבות במקרי רצח, הורשע בסחיטה באיומים במסגרת הסדר טיעון ונידון ל-11 חודשי מאסר. בחודשים האחרונים הוצתו מכוניות, נזרקו רימונים ונורו יריות על ביתו ועל אחד מבתי העסק של המשפחה; החשד במשטרה הוא שמוסלי סומן כיעד לחיסול על ידי יריבו קוטייר.

דין קסנטיני ושון קסנטיני

תאומים בני 23 מתל אביב, במקור מחולון. נחשבים לשניים מהעבריינים המסוכנים בישראל. שימשו לאורך השנים כגובים וכמוציאים לפועל של האחים מוסלי ושל ערן חייא. דין (מימין) שוחרר לפני כשנה מהכלא לאחר שש שנות מאסר בגין ניסיון רצח. עם צאתו חיכו לו מחוץ לכלא איילון עשרות אנשים. שנתיים קודם לכן התרחש מקרה זהה כשאחיו שון שוחרר מכלא שטה – מחזות שממחישים את כוחם של השניים שמרכזים סביבם קבוצה גדולה ונאמנה. "בכל דיון של הארכת מעצר שלהם מגיעים עשרות עבריינים לתמוך בהם", סיפר עבריין לשעבר. "זה יוצר להם תדמית חזקה ועוצמתית לא רק בקרב העבריינים אלא גם בקרב השוטרים. הנאמנות של החיילים אליהם היא עיוורת לגמרי. בניגוד לאחרים, מילה שלהם זו מילה, ובגלל זה הכוח שלהם בשטח מפחיד".

פלאש 90

עמיר מולנר

בן 50 מרמת גן, ממנהיגי כנופיית רמת עמידר לשעבר ומי שהוגדר במשך שנים כיעד מס' 1 של משטרת ישראל. בן לקצין משטרה בדימוס, שירת כלוחם בגולני וצבר שם ידע בלחימה ובחבלה ששימש אותו בהמשך הדרך. הורשע במספר עבירות של סחיטה ותקיפה עד שנמלט מישראל ב-98' בעקבות גיוסו של עד המדינה ניסים ימין. מולנר הפעיל ארגוני פשיעה בדרום אפריקה ובמקסיקו עד שחזר לישראל לאחר שימין נרצח ב-2004. ב-2008 ייחסה המשטרה למולנר את חיסולו של יעקב אלפרון בת"א. באותה שנה הוא הורשע בהחזקת נשק ונידון ל-32 חודשי מאסר. לאחר שחרורו נמלט לתאילנד וב-2015 שב לישראל. "הוא לא העבריין הקלאסי", הסביר קצין מודיעין במשטרה. "יש לו מראה אשכנזי, עיניים כחולות, הוא מדבר בנועם, אנשים נשבים מהר מאוד בקסמו. הוא לא אחד שירים את הקול או יהיה פתאום אלים ברחוב. הוא פועל מהראש ולא מהבטן. זה לגמרי ההפך מעבריינים כמו יעקב אלפרון או איציק אברג'יל". בשנים האחרונות מנהל מולנר אורח חיים דתי ואף שינה את שמו לאברהם מילר. הוא תבע את המשטרה חמש פעמים וזכה ב-120 אלף שקל אותם תרם לצדקה. "הוא נשאר חופשי פשוט כי הוא הכי חכם", אמר ניצב בדימוס פיני יחזקאלי, "יש לו מוח יצירתי שאין לאף עבריין בארץ. הוא עשה למשטרה בית ספר".

אלפרון: יוסי זלינגר / פלאש 90

דרור אלפרון וערן דחבש

ראשי ארגון פשיעה מהשרון. דחבש (למעלה), בן 48 מכפר סבא, הוא עבריין ותיק ושותפו של אלפרון בן ה-36 מיהוד, בנו של יעקב אלפרון, מראשי משפחת הפשע המפורסמת. ב-2006, בעודו משרת בצנחנים, היה דרור מעורב בתקרית אלימה בין אביו לבין עמיר מולנר שבמהלכה דקר את האחרון בצווארו. שנתיים לאחר מכן חוסל אלפרון האב בצאתו מדיון בבית המשפט שבו הואשם דרור בסחיטה באיומים. לאחר מות אביו ניסה אלפרון לשקם את הארגון המשפחתי והצליח לעשות הון של עשרות מיליוני שקלים בהימורים לא חוקיים, גביית דמי חסות ועוד. אחיו עומר ואלעד לוקחים חלק בפעילות הארגון. השבוע נעצרו דרור ועומר בחשד לניסיון פגיעה באחד מיריביהם. "דרור, בניגוד לאביו, יותר מתוחכם בכל ענייני הכספים", אמר גורם במשטרה. "הוא אולי קצת פחות מפחיד מאבא שלו אבל יודע להתנהל טוב מבחינה פיננסית. הוא מזמן לא עבריין צעצוע כפי שהיה בראשית דרכו. אנשים פוחדים ממנו".

פייסבוק

אבי טולדו

בן 45 מכפר סבא, ראש ארגון פשיעה מהשרון, יריבם הבולט של אלפרון ודחבש ומי שמנהל נגדם מאבק אלים. החל את דרכו כמוציא לפועל של משפחת מוסלי. ב-2005 הורשע בעבירות נשק ונידון לחמש וחצי שנות מאסר. לאחר שחרורו העתיק את פעילותו לכפר סבא ובנה ארגון משלו שבו בולטים האחים מקסים וישראל אוטמזגין. "הוא בחר את החבר'ה שלו בפינצטה והוא גם יודע לגעת באנשים, לגרום להם להרגיש שייכים", סיפר בלש לשעבר. מאבקי השליטה בין טולדו לבין אלפרון ודחבש החריפו ב-2021 כשטולדו נחתך בפניו על ידי אלמוני. מאז אירעו עשרות מקרים של ירי, השלכת רימונים והצתת רכוש, וכן ניסיון שסוכל על ידי המשטרה לחסל את טולדו. "הידע שאבי צבר בארגון של מוסלי מפחיד את אלפרון ודחבש", אמר עבריין מהשרון. "הם יודעים שהוא מתוחכם מאוד אבל גם חסר מעצורים. הם פוחדים ממנו פחד מוות".

מני אלופר ומאור אלופר

צמד אחים מפתח תקווה, חברים לשעבר ב"כנופיית ההייטק" של דודי שימול שחוסל לפני שנתיים. לאחר מותו השתלטו האחים על זירת ההלוואות בשוק האפור בעיר – וגם הפכו ליעדים מבוקשים לחיסול; ירי בוצע לעבר השניים באירועים נפרדים, ומאור נפצע באורח קשה. שני האחים נחשבים לעבריינים אלימים במיוחד: מאור (מימין, בן 38) הורשע בהריגתו של מיקי ממן ונידון ל-13 שנות מאסר, מני (40) הורשע בתקיפה. "הם עבריינים מסוכנים מאוד, אלימים ומפחידים, לא דופקים חשבון לאף אחד", אמר על השניים עבריין מהמרכז. "הם משחקים באש".

קוטייר (קוקו) עודה

בן 40 מג'לג'וליה, ראש ארגון פשע שפועל במשולש, נחשב לאסיר המסוכן ביותר בישראל. בתחילת דרכו שימש כאיש הביצוע של איתן חייא ושל משפחת חרירי. מאוחר יותר הקים ארגון משלו שעסק בסחר בסמים, בסחיטה, בגביית דמי חסות ובהלוואות בשוק האפור. הארגון בלט במהירות בדרכי פעולה אלימות וחסרות הבחנה, ולראיה – קוטייר נחשד בשלושה מקרי רצח שבהם נהרגו בתוך חודשיים קורבנות שהיו עוברי אורח תמימים. ב-2018 נעצר עודה בעקבות עדות של עד מדינה שגויס מתוך ארגונו והפליל אותו במעשי רצח שבוצעו עבור ארגונים אחרים (פרשה שכונתה "האביב הערבי"). במסגרת הסדר טיעון נמחקו מכתב האישום שלוש עבירות הרצח ועודה הורשע בעבירות אחרות, בהן ניסיון רצח וחטיפה, ונידון ל-18 שנות מאסר. במהלך שהותו במאסר התעמת עודה עם סוהרים, שרף את תאו, הוביל מרד אסירים והורה לאנשיו לפעול נגד הכלא והסוהרים, לרבות ירי, השלכת רימונים והטמנת מטענים. "סוהרים מפחדים ממנו פחד מוות", אמר קצין שב"ס. "כל מי שאומר אחרת משקר. קוקו עושה מה שבא לו ועדיין מקבל יחס מועדף כי אף אחד לא רוצה שיתעופף לו רימון הביתה". "זה הארגון הכי אלים והכי מסוכן שיש היום בארץ", אמר עבריין לשעבר. "כולם משתפים עם הארגון של האחים עודה פעולה כי פוחדים מהם. תראה לי ארגון פשע אחד בישראל שהחיילים שלו העזו לירות על בתי כלא. רק האחים עודה מסוגלים לזה. המשטרה ושב"ס רועדים מהם".

שרחביל עודה

בן 38 מג'לג'וליה, אחיו של קוטייר. מתואר על ידי עבריינים כחכם, כריזמטי ואכזרי. נעצר עם קוטייר ב-2018 בפרשת "האביב הערבי", הורשע בסחיטה באיומים ונידון לחמש שנות מאסר. בשנה שעברה, כשהוחלט להעביר מכלא רימונים לכלא דקל, פרצה מהומת אסירים שבסיומה נותר שרחביל ברימונים. חודשיים מאוחר יותר הועבר שרחביל לכלא דקל ותקף את מפקד האגף. "שרחביל להערכתי יותר מסוכן מאחיו", אמר קצין משטרה. "הוא לא צפוי, יש לו עוצמה בבתי הכלא וראינו מה קרה במרד בכלא רימונים. שרחביל הוא קבלן ביצוע בארגון. איש המבצעים. אוי ואבוי למי שלא יעשה מה שהוא אומר". בעוד כשנה הוא צפוי להשתחרר מהכלא ולקחת את הנהגת הארגון בשעה שאחיו יישאר במאסר.

חדשות 12

נאסר חרירי-אגברייה

בן 41 מאום אל פאחם, מראשי משפחת הפשע חרירי שנחשבת לארגון הגדול במגזר הערבי. הארגון פועל באום אל-פאחם, בשרון ובמשולש ועוסק בגביית דמי חסות, בסחר בסמים, בסחר באמל"ח, בהונאות פיננסיות ובעיקר בהלוואות בשוק האפור; המשטרה מעריכה כי משפחת חרירי מחזיקה בקרוב לשליש מהפעילות העבריינית בתחום. "זאת משפחת הפשיעה החזקה ביותר בישראל", קבע בכיר ביאחב"ל. "כל המוניטין שלהם נובע מהפחד", אמר חוקר אחר, "אתה מזכיר השם חרירי ואנשים עושים במכנסיים". במהלך השנה האחרונה הוגשו כתבי אישום נגד למעלה מ-30 מחברי המשפחה, לרבות נגד נאסר שמואשם בשורה של עבירות סחיטה באיומים והלבנת הון. נאסר נחשב לבעל ברית של קוטייר עודה.

עמוד הפייסבוק "פלילי ומשפט"

ויסאם חרירי-אגברייה

ראש הפלג במשפחת חרירי הנאבק בנאסר ואנשיו. ב-2005 הורשע בקשירת קשר לרצח ונידון במסגרת הסדר טיעון ל-14 שנות מאסר. עפ"י כתב האישום, חרירי שיתף פעולה עם יוסי מוסלי ופעל בשליחותו. לאחר שחרורו מהכלא הידק חרירי את קשריו עם ג'מאל חרירי-עיאט, שעמד בראש ארגון פשיעה של משפחת חרירי בג'לג'וליה וריצה עונש מאסר במקביל לוויסאם. הדבר הוביל לסכסוך בין ויסאם ועיאט לבין נאסר וקוטייר עודה.

מור מסיקה

בן 24 מנתניה. הדמות הבולטת במשפחת מסיקה ששולטת בעולם הפשע בנתניה ומי שזוכה לעתים להשוואות לבן העיר אסי אבוטבול. בשנתיים האחרונות ניצל משישה ניסיונות חיסול: בירי, בפיצוץ מטען ברכב, בדריסה. המעשים מיוחסים ליריבו גל זוארץ, שנאבק עם מסיקה על השליטה בהלוואות, גביית חובות ופרוטקשן. באחד מהמקרים נפצע מסיקה באורח קשה מאוד אך הצליח להתאושש.

פייסבוק

גל זוארץ

בן 29 מנתניה. נחשב לאחד העבריינים המסוכנים באזור השרון. חשוד במעורבות בניסיונות לחיסול מור מסיקה, ואף הורשע באחד מהם בשנה שעברה ונידון ל-28 חודשי מאסר בפועל. "לגל יש המון חיילים בחוץ", אמר עבריין נתנייתי, "אם מור ינסה להשתלט על האימפריה של זוארץ הוא עלול לשלם בחייו".

ברוך בוקל (בוקלבסקי)

בן 40 מנתניה, ראש ארגון הפשע הגדול בעיר. ניצל ממספר ניסיונות חיסול, אך איבד את רגלו באחד מהם – פיצוץ מטען חבלה ברכבו. במקרה אחר של פיצוץ ברכב בוקל שוב ניצל, אך הנהג שהיה במכונית נהרג. בשנה שעברה השתחרר מהכלא לאחר שריצה שש וחצי שנות מאסר על סחר בסמים. דודו, אחיו של ברוך, חוסל ב-2019. אח אחר, אייל, ישב בבית הסוהר בתאילנד בגין רצח מאור מלול וזכה לחנינה בקיץ. בתחילת השנה נעשה ניסיון לחסל את אלנור אלייב שנחשב מקורב לבוקל ונפצע באורח קשה. "ברוך בוקל עם רגל אחת מסוכן מהרבה מאוד עבריינים בישראל", אמר קצין משטרה, "הוא אלים ומסוכן מאוד". "זה לא אותו ברוך שהיה לפני שנכנס לכלא אבל הוא כמו אריה פצוע", אמר עבריין מהעיר. "הוא למד להסתדר בלי רגל אחת אבל הוא נקמן ואכזרי מאוד".

אליק בן (אולג קובליוב)

בן 37 מנתניה, נחשב לאחד העבריינים המסוכנים בעיר. מזוהה עם משפחת זוארץ ועם ערן חייא. היה מעורב בין השאר בניסיון חיסולו של מור מסיקה ונעצר ביחד עם אנשיו של מיכאל טנסקי מהמאפיה הרוסית באשדוד. בשנה שעברה הורשע בעבירות של חבלה ואיומים לאחר שתקף נהג בכביש ואמר לו, בין השאר: "אני המלך של נתניה".

פייסבוק

מתן ארביב

בן 25 מחדרה, ראש ארגון פשיעה בשרון הצפוני שבו חברים גם אחיו אושר ואלי. נחשב למקורב לשלום דומרני ומשתף איתו פעולה בלכיש ובדרום, וכן למיכאל מור מהצפון. הורשע ב-2020 בקשירת קשר לפשע בניסיון חיסול באשדוד. "מתן לא מקבל הנחיות והוראות מאף אחד", אמר עבריין מהשרון. "הוא ואחיו אושר עבריינים עצמאיים, לא מקבלים פקודות. מתן הוא המוח, קצין המבצעים, המתכנן, היוזם. המילה 'פחד' לא קיימת אצלו בכלל". בתחילת השנה נחשד ארביב בסחיטה ונמלט מהארץ. לפני כחודש הוא שב לישראל.

פייסבוק / החדשות

אבי ביטון וירין ביטון

אב ובן מאור עקיבא, ראשי ארגון פשיעה בצפון. שמם עלה לכותרות בעקבות אירועי "חתונת הדמים" ב-2016: בקטטה שהתרחשה בחתונתו של ירין (למעלה) דקר אבי למוות את אלמוג פדל. אבי, שהעלים את הסכין, נידון לשש שנות מאסר בגין הריגה, בנו תמיר חפץ נידון לחמש שנים וירין לשלוש שנים. אבי, בן 51, המשיך להיות מעורב בפעילות עבריינית מתוך הכלא ואנשיו אף תקפו חיילים של מיכאל מור בכלא הדרים. ירין, היום בן 27, חזר לבנות את הארגון שעוסק בגביית פרוטקשן ומתן הלוואות בשוק האפור, ואף הפך כבר בגילו הצעיר לבורר בסכסוכים. ב-2021 הורשע באחזקת נשק ונידון לשלוש שנות מאסר, אך המשיך להפעיל את הארגון מהכלא. "ירין זה לא עוד עבריין", אמר קצין משטרה. "הוא מגיל צעיר בעולם הפשע, מעורבב עם עבריינים בכירים. אפילו עבריינים ותיקים פוחדים ממנו כי הוא לא צפוי. יש לו כוח והרבה חיילים צעירים שמעריצים אותו. הוא כריזמטי מאוד ולא פוחד מאף אחד". "בגיל 24 להיות בורר בעולם התחתון זה לא נתפס", אמר עבריין מהשרון. "עד כדי כך אנשים מפחדים ממנו וחששו לא לקיים החלטות שנתן כבורר. מבט אחד ואתה משתין במכנסיים מפחד. הוא עבריין שיכול לקחת אקדח ולתת באמצע היום כדור בראש לאויב שלו או למי שלא עשה מה שהוא ביקש. הוא לא חושב יותר מדי, פועל מהבטן ולא מהראש וזו הבעיה הכי גדולה שלו. בגלל זה יש לו הרבה מאוד אויבים. הוא חושב במקסימום שהוא עמיר מולנר".

פלאש 90

מיכאל מור

ראש ארגון פשיעה בצפון, בן 44, גדל בנהריה וחי היום ברמת גן. מכונה "הצ'צ'ני" ו"הכריש מהגעתון", וגם "השמן" ו"דאטו" (עפ"י עדותו של ניבי זגורי). ב-2000, כשמור היה רק בן 22, השליכו אנשיו רימונים לעבר ביתו של בלש במשטרת נהריה ולעבר תחנת המשטרה בעיר, ובהמשך נורה על התחנה טיל לאו שגרם לפציעת שוטר. צוות הבילוש החדש יצא למלחמה נגד מור שהתגלגלה לפרשת "השוטרים הנוקמים" ב-2006, אשר בסיומה הורשעו השוטרים ונידונו למאסר. "בעיני העבריינים הוא יצא גיבור, כי הוא ניצח את השוטרים, מה שמעט מאוד מהם הצליחו לעשות אם בכלל", אמר מקורב למור, "זה העלה אותו לליגה הבכירה של העבריינים בישראל". מור נעצר בסוף אותה שנה, הורשע בהחזקת נשק ובהמשך גם באיומים על שוטרים (מתוך הכלא) ונידון ל-21 חודשי מאסר. הוא השתחרר ב-2009 ונמלט מהארץ כעבור שנתיים בעקבות חקירה שהתנהלה נגדו. הוא חזר לישראל ומצוי במעצר מ-2017 בחשד למעורבות ברצח עד המדינה נגד ניבי זגורי, אך הצליח להשתלט על קריית ים וטירת הכרמל ונחשב גם בשבתו בכלא לעבריין המסוכן בישראל מבין ארגוני הפשע במגזר היהודי. הוא חבר לשלום דומרני ולאחים לביא במטרה למוטט את ארגונו של בני שלמה ולהיאבק בשמוליק הרוש – יד ימינו לשעבר שהקים ארגון מתחרה.

שמוליק הרוש

בן 43 מנהריה, ראש ארגון פשיעה בצפון. גדל במשפחה נורמטיבית: אחותו האחת היא עורכת דין, אחרת – קצינה בקבע. סיים לימודים תיכוניים, שירת בהנדסה קרבית והחל בלימודי הנדסת מכונות. הידע שצבר במטעני חבלה הוביל אותו לארגונו של מור, שם הפך עם הזמן ליד ימינו ולאיש סודו. נעצר והורשע ביחד עם מור ב-2007 בגין החזקת נשק. כשמור נמלט לחו"ל ב-2011 ניהל הרוש את הארגון בישראל ולבסוף הקים ארגון משלו ופתח במלחמה נגד מור ביחד עם זיו אלוש, שערק גם הוא. במסגרת המאבק חוסלו לפחות עשרה מאנשיו של מור, בהם אחיו בדרי ובן דודו רפי בן שלום. כל המקרים לא פוענחו עד היום.

משטרת ישראל

נידאל אבו לטיף

בן 38 מכפר ורדים, ראש משפחת הפשע הדרוזית אבו לטיף מהכפר ראמה. המשפחה נחשבת לאחת מהמשפחות החזקות במגזר הערבי ולגורם הפשיעה המרכזי בצפון. היא מחזיקה באמל"ח רב, מעורבת בפשיעה אלימה (פרוטקשן, הצתות, הטיית מכרזים), מגלגלת סכומי כסף גדולים וחודרת בפעילותה העבריינית גם למרכז ולמוסדות השלטון. אבו לטיף, שהורשע בעבר בעבירות שונות (סמים, שיבוש מהלכי משפט ועוד), נעצר לפני כשבועיים לאחר מצוד ממושך בחשד לניסיון רצח בכפר יאסיף.

חטיבת אוכלוסייה ותקשורת

איימן כראג'ה

בן 43 מחריש, ראש משפחת הפשע כראג'ה. הארגון החל את דרכו ברמלה וגלה למתחם בחריש בעצה אחת עם משרד הפנים והמשרד לביטחון פנים בעקבות סכסוך עם משפחת ג'רושי. הוא עוסק בסחר בסמים ובאמל"ח ובגביית פרוטקשן ומשתף פעולה עם ארגונים יהודיים כקבלן ביצוע לפעולות אלימות. איימן שוחרר מהכלא לפני כחודש לאחר שש וחצי שנות מאסר שריצה בגין עבירות שונות, בהן שידול ומעורבות ברצח. עפ"י המשטרה, הוא ניצל בנס מהרשעה ברצח כפול. "מדובר באחד העבריינים המפחידים, האכזריים והמסוכנים בישראל", אמר קצין משטרה בכיר. "הוא לא צפוי. ארגון כראג'ה לא סופר את המשטרה בכלל. הם חיים לפי חוקים משלהם, מי שמעז לפגוע בכבוד שלהם עלול לשלם בחייו".