2021: הרגעים
שנרצה לשכוח

ההסתערות על הקפיטול

את התמונות האלה בארה"ב יתקשו לשכוח עוד עשורים קדימה: המון זועם ומוסת, תומכי הנשיא הרפובליקני המפסיד בבחירות דונלד טראמפ, פורץ אל בניין המחוקקים, מבקש להשאיר אצלו בכוח את השלטון. בפנים מכונסים חברי הקונגרס כדי לאשר את תוצאות הבחירות לנשיאות. מבצרה של הדמוקרטיה הגדולה תחת מתקפה. הפורעים זרעו הרס במסדרונות ובמשרדים, נבחרי הציבור הוברחו לחדרים בטוחים. זמן רב מדי חלף עד שכוחות הביטחון השתלטו על המהומה ועצרו את המתפרעים. טראמפ עצמו הואשם לאחר האירועים בעידודם בנאום שנשא מוקדם יותר. בית הנבחרים קבע שיש להדיחו, אבל הוא זוכה על ידי הסנאט. בשורה התחתונה - הפורעים הפסידו, הדמוקרטיה ניצחה, וג'ו ביידן מהדמוקרטים התמנה לנשיא.


ההסתערות על הקפיטול

הריאיון והסערה

מצד אחד אשת הטלוויזיה אופרה ווינפרי, מהצד השני הדוכסים מסאסקס - מייגן והארי. ריאיון מיוחד שהוקלט בביתה של ווינפרי הטריף את העולם, ובעיקר את בית המלוכה הבריטי. שנה אחרי שהזוג המלכותי נטש את הארמון ואת המשפחה, הם התייצבו "לדבר על הכול". על החיזור, על החתונה, על המחשבות האובדניות של מייגן ועל היחס בארמון. אבל סיפור אחד הצית את האש: מייגן סיפרה על חבר משפחת המלוכה שתהה לגבי צבע עורו של הבן שעמד להיוולד לזוג, ועל האפשרות שבשל כך ימנעו ממנו את תואר המלוכה. זה כבר היה יותר מדי בשביל בני הזוג. הריאיון היה יותר מדי בשביל בית המלוכה.

הריאיון והסערה

הספינה שתקעה את התעלה

תעלת סואץ, עורק מסחר מרכזי של אוניות משא, נסגרה לכמעט שבוע. הכול בגלל אוניית מכולות אחת קצת ארוכה בשם Ever Given, שהצוות איבד עליה שליטה והיא חסמה את התעלה כולה לרוחבה. כלי השיט, באורך 400 מטרים, ספג רוחות חזקות עד שהחרטום והירכתיים נתקעו בשתי גדות התעלה. בתוך שעות נתיב הסחר שמקצר את המעקף של אפריקה כולה - יצא מכלל שימוש. וכמו שקורה בנתיבי איילון או בכביש החוף - פקק אוניות המשא הלך והתארך. המלחים תזמנו 6 ימים. חסימת התעלה פגעה קשה בסחר בין אירופה, אסיה והמזרח התיכון והביאה לעיכובים ארוכים במסירת סחורות ולנזק שמוערך בכמעט 10 מיליארד דולר. בסופו של דבר הצליחו לשחרר את האונייה התקועה על ידי גוררות מצריות, הולנדיות ואיטלקיות.

הספינה שתקעה את התעלה

עד עצם היום ההוא

הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו, בעלה של מלכת אנגליה אליזבת' השנייה בשבילכם, הלך לעולמו בטירת וינדזור חודשיים לפני יום הולדתו ה-100. משפחת המלוכה הודיעה כי הוא "מת בשלווה". הרופא המלכותי היה קצת פחות תיאורי וציין את סיבת המוות פשוט כ"זקנה". פיליפ ייזכר כמי שכיהן הכי הרבה זמן בהיסטוריה כבן הזוג של נושא הכתר הבריטי. וזו לא משימה פשוטה. אופיו המיוחד והשובב הוסיף פלפל למשפחת המלוכה הרשמית והכבדה. כמו באגדות, וכמו בבריטניה, הוא הובא למנוחות בהלוויה מלכותית.

עד עצם היום ההוא

שומר החומות

זה היה עוד סיבוב של התכתשות בין ישראל לפלסטינים, אלא שהפעם גם רחובות הערים, בעיקר המעורבות, בערו. עימות סביב מצעד הדגלים בירושלים ושכונת שייח' ג'ראח ביום ירושלים תודלקו בירי של חמאס מעזה שהחל במטח לעבר עיר הבירה. צה"ל הכריז על מבצע "שומר החומות" והירי לעבר ישראל וממנה נמשך 12 ימים. ערבים ישראלים בלוד, בעכו, ביפו, באזור ואדי ערה ועוד - יצאו להפגנות אלימות ותקפו יהודים. בחלק מהמקומות העימותים הפכו לדו צדדיים. הפסקת האש החזירה לאט לאט את השקט, עד הסיבוב הבא.

שומר החומות

החופשה שנגמרה באסון

עמית, טל, איתן, תום, יצחק וברברה עלו על קרון רכבל בכפר בצפון איטליה. כולם בני משפחה ישראלית אחת - זוג הורים ושני ילדיהם שעברו לאיטליה בשביל לימודים, יחד עם הסב ובת זוגו שקפצו לבקר. במהלך הנסיעה נקרע הכבל והקרון התרסק על הקרקע. כל בני המשפחה נהרגו במקום יחד עם עוד 9 נוסעים. רק איתן בן ה-5 נפצע ונשאר בחיים. החקירה העלתה רשלנות בתחזוקת המתקן. האסון הכבד קרע לבבות בישראל ובאיטליה ופתח קרב משפחתי מתוקשר חוצה יבשות בין משפחת דודתו של איתן שחיה באיטליה, למשפחתו של אביו של איתן בישראל. במהלך ביקור באיטליה "חטף" הסבא את איתן לישראל ונאלץ להשיבו לאיטליה בהחלטת בתי המשפט. שני הצדדים עדיין נאבקים על האחריות לגדל את הילד שנפצע ושרד.

החופשה שנגמרה באסון

קריסה קטלנית

יום חמישי, 24 ביוני, 01:25 בלילה. בניין משותף בן 12 קומות ו-136 דירות על חוף הים בסרפסייד, פרבר של מיאמי, קורס חלקית. יחלפו שעות ארוכות עד שמניין ההרוגים שמתו בשנתם יתייצב על לא פחות מ-98. בין כוחות החילוץ שנשלחו למקום היו גם אנשי פיקוד העורף מישראל שמיומנים בפעילות כזו. פעולות החילוץ נמשכו 10 ימים ובחקירה התברר כי קורוזיה ולחץ ממושך על הבטון בחניון הקרקעי הביאו לקריסה. האזהרות 3 שנים קודם לכן לא הצילו את הקורבנות, וגם לא תוכנית השיפוץ שכבר אושרה ונשארה על הנייר. הבניין כולו נהרס בתום עבודות החילוץ.

קריסה קטלנית

נהרות של אש

ההתפרצות בהר הגעש Cumbre Vieja החלה כאירוע נקודתי קטן בחלק מהרכס הוולקני בחצי הדרומי של האי הספרדי לה פלמה שבאיים הקנריים. אבל מהר מאוד זה הפך לאירוע משמעותי: 7,000 בני אדם פונו מבתיהם, זרימת הלבה כיסתה יותר מאלף דונם. נהר הלבה הגיע בנקודה הרחבה שלו ל-3.5 ק"מ, אורכו יותר מ-6 ק"מ. עד שנשפכה לים, הלבה החריבה יותר מ-3,000 מבנים. עיירת תיירות שלמה נהרסה. 3 חודשים חלפו עד שהסכנה חלפה.

נהרות של אש

אירופה נשטפת

הרוגים, הפסקות חשמל, מבנים הרוסים - זה רק חלק מהנזק שגרמו שיטפונות חריגים במיוחד ששטפו את אירופה באמצע הקיץ. בריטניה, אוסטריה, בלגיה, קרואטיה, גרמניה, איטליה, לוקסמבורג, הולנד ושווייץ - זו רק רשימה חלקית של המדינות שספגו את הנזק. לפחות 242 בני אדם נהרגו. תשתיות רבות נהרסו ואלפי תושבים נותרו ללא בית. מחיר ההצפות נאמד בעשרות מיליארדי דולרים. באירופה ובעולם כולו יודעים שזו כנראה רק ההתחלה, כשמשבר האקלים נותן את אותותיו כמעט בכל פינה על כדור הארץ.

אירופה נשטפת

נקודת שבירה

המתעמלת האמריקנית מהגדולות בהיסטוריה, סימון ביילס, סיימה תרגיל לא מוצלח על סוס הקפיצות בתחרות הקבוצתית באולימפיאדת טוקיו. מיד נפוצו שמועות על פציעה, אבל ביילס אזרה אומץ והודיעה שהיא פורשת גם מהתחרויות האישיות כדי להתמקד בבריאותה הנפשית. הציפיות הגבוהות והלחץ המתמשך עשו את שלהם - וביילס, מחזיקת 4 מדליות זהב אולימפיות, הוכיחה שגם ספורטאי-על הם בני אדם. לטובת המעריצים המאוכזבים בכול העולם, וגם בשביל עצמה, החליטה לבסוף להתחרות בגמר הקורה, תרגיל שאותו סיימה עם מדליית ארד. רק על השיעור שלימדה את האנושות על כוח הנפש, וגם על הכוח להישבר, היא ראויה למדליית זהב נוספת.

נקודת שבירה

אפגניסטן שוב בידי הטליבאן

20 שנה אחרי שהורחק, הטליבאן הצליח להשתלט בחזרה על השלטון במדינה שלא יודעת מנוח. ההשתלטות האלימה והרצחנית הביכה את המערב ויצרה משבר של אלפי פליטים בעולם, שלא חסרים בו מהגרים שנודדים ממקום למקום. אבל המשבר האמיתי הוא של האזרחים שנשארו שם, תחת שלטון קיצוני שמדכא נשים ורוצח מתנגדים. עבודה של 20 שנה של קידום נשים וזכויות אזרח - הושלכה לפח.

אפגניסטן שוב בידי הטליבאן

הסודות של פייסבוק נחשפים


בלי קשר לדוחות הכספיים שלה, זו לא הייתה שנה משהו לפייסבוק, שכנראה לא במקרה שינתה השנה את השם ל"מטא". עובדת החברה לשעבר, פרנסס האוגן, סיפרה בתקשורת ובוועדות פרלמנטריות על שיטת פייסבוק: קידום תכנים בעלי תוכן קיצוני ושלילי ואזלת היד שלה במניעת הפצת חומרים מסיתים ומטעים. "היו ניגודי אינטרסים בין מה שטוב לציבור ובין מה שטוב לפייסבוק", סיפרה האוגן שגם הציגה מסמכים פנימיים. "פייסבוק בחרה שוב ושוב לבצע אופטימיזציה לאינטרסים של עצמה - להרוויח יותר כסף". מאז בחברה כמובן מכחישים ומנסים לעשות עוד ועוד צעדים תדמיתיים בניסיון לצמצם את הנזק.

הסודות של פייסבוק נחשפים

סרט רע

את התסריט הזה לא כתבו בהוליווד - הוא פשוט קרה בגלל רשלנות ועלה בחיי אדם. השחקן אלק בולדווין אחז באקדח על הסט בחוות בוננזה קריק שבניו מקסיקו. הוא לחץ על ההדק, כפי שהייתה צריכה הדמות שגילם לעשות, אלא שהקליע החי שלא היה צריך להיות שם פגע בצלמת הלינה האצ'ינס שנהרגה מהירי. במאי הסרט ג'ואל סוזה נפצע. ההלם שאחז בבולדווין התפשט בכול הסט, ולכל העולם. "קליע חי לא אמור להיות אפילו קרוב לאתר הצילומים", אמר בבכי בולדווין, שגם היה ממפיקי הסרט, לאחר התקרית. בחקירה התגלה מה שהיה די ברור - הנשק לא נבדק כראוי לפני הצילומים ונהלי הבטיחות הוזנחו לחלוטין. הפקת הסרט נפסקה ובהוליווד נפתח דיון סוער וחשוב על הקפדה על נהלי בטיחות ועל היחס לעובדים שאמורים להקפיד עליהם.

סרט רע

מלחמת הכוכבים

בלי צפירות עולות ויורדות ובלי "צבע אדום", רוסיה שיגרה לחלל טיל שהשמיד לוויין ישן שלה והכניס ללחץ את צוות תחנת החלל של נאס"א. הלוויין התפרק לאלפי חתיכות פסולת, מזעירים ועד לקוטר של כמה מטרים. זבל חלל שאיש כנראה לא ינקה אותו בקרוב ועלול להתנגש בלוויינים אחרים ובתחנת החלל הבינלאומית. צוות תחנת החלל כבר נאלץ לתפוס מחסה כשחלף ליד ענן הפסולת שהפיצוץ הותיר. אבל לא רק איכות הסביבה מחוץ לאטמוספירה מדאיגה - גם היכולות הביטחוניות של רוסיה בחלל, אולי שדה הקרב של העתיד.

מלחמת הכוכבים

המגפה שמסרבת להיעלם

שנה שנייה שהיא שולטת בעולם, מניעה את האנושות בין הקלות להגבלות, בין ייאוש לתקווה. השנה האחרונה הייתה שנת הזריקות: התפשטות החיסונים בעולם מול התפשטות זנים חדשים במרוץ שנראה בלתי נגמר. המאבק על החיסונים בין המדינות הזכיר לכולנו כמה העולם לא שוויוני, ואולי הוליד את גל האומיקרון שנולד באפריקה. אבל גם המשיך להזכיר כמה האדם והמדע חזקים ולא מוותרים. המילה האחרונה של אף צד עוד לא נאמרה.

המגפה שמסרבת להיעלם