מלחמת רוסיה-אוקראינה

16.8.2022

* הנשיא זלנסקי קרא לסנקציות בינלאומיות קשות יותר כלפי מוסקווה בתגובה לתקיפות הרוסיות בסביבת המתקן הגרעיני בזפרוז'יה - אותן הגדיר "סחיטה גרעינית" 


* תקיפה חריגה בחזית הלחימה המזרחית: צבא אוקראינה הצליח להשמיד כמעט לחלוטין מטה יחידת עלית של צבא רוסיה במחוז לוגנסק הכבוש, כך לפי דיווחים אוקראיניים


* לפחות 7 מטוסי מלחמה רוסיים הושמדו בפשיטה אוקראינית בבסיס בחצי האי קרים. לפי דיווחי רשת CNN, מדובר בנזק הגדול ביותר שנגרם לחיל האוויר הרוסי ביום אחד, מאז מלחמת העולם ה-2


* המודיעין הבריטי: הרוסים מתקשים להשיג את יעדיהם במחוז דונייצק, לאחר שהשלימו את כיבוש מחוז לוגנסק לפני יותר מחודש

מלחמת רוסיה-אוקראינה

16.8.2022

מפת הקרב המתעדכנת

(להרחבה - לחצו על הנקודות שעל המפה)

תמונת היום

השחקן האמריקאי-יהודי לייב שרייבר ליד הריסות בניין בבורודיאנקה, ליד קייב

תמונת היום

השחקן האמריקאי-יהודי לייב שרייבר ליד הריסות בניין בבורודיאנקה, ליד קייב

המלחמה על חבל דונבאס

כל מה שצריך לדעת על חבל הארץ שבלב הסכסוך

המלחמה על חבל דונבאס

כל מה שצריך לדעת על חבל הארץ שבלב הסכסוך

דונבאס בוערת

דונבאס בוערת


אחרי יותר מחמישה חודשי מלחמה - המערכה בחבל דונבאס עומדת בפני שינוי. ההתקפה הרוסית במזרח אוקראינה נבלמה כמעט לחלוטין וכעת מוסקווה מעבירה כוחות דרומה כדי להתמודד עם ההתקפות האוקראיניות באזור חרסון. לפני ההתפתחויות האחרונות בשדה הקרב, המלחמה התרכזה בלוגנסק ובדונייצק - שני מחוזות בחבל דונבאס שבמזרח אוקראינה. מאז שהכריזה על כיבוש הערים סברודונייצק ולישנסק, רוסיה ממעטת להתקדם בשדה הקרב. למרות המשך ההתקפות על כפרים וערים במחוז דונייצק, במערב מעריכים שבקייב לא הצליחו לרשום הצלחות של ממש. מאז תחילת המלחמה נהרגו אלפי אזרחים בחבל דונבאס. מה החשיבות של חבל הארץ המדמם?


8 שנים של מאבק

8 שנים של מאבק

המלחמה בדונבאס התחילה זמן רב לפני הפלישה בפברואר האחרון. העימותים באזור הולכים שנים אחורה.


בשנת 2014 הגיעה המתיחות לשיא - לאחר נפילת השלטון הפרו-רוסי באוקראינה, החלו מחאות ברחבי המדינה. בחבל דונבאס פרצה מלחמה בין בדלנים שתומכים ברוסיה ובין הצבא האוקראיני.


במרץ 2014 סיפחה רוסיה את חצי האי קרים. התנועות הבדלניות במזרח אוקראינה ניצלו את הנוכחות הרוסית כדי להשתלט על יותר משליש משטח המחוזות דונייצק ולוגנסק שבדונבאס.


מאז, העימותים לא נפסקו. אחת המטרות שאיתן יצא פוטין למבצע בפברואר האחרון היא "לשחרר" את מחוז דונבאס - לטענת רוסיה, מתבצע רצח עם נגד תושבים פרו-רוסים באזור.

למה חבל דונבאס חשוב לפוטין?

למה חבל דונבאס חשוב לפוטין?

חבל דונבאס נותר בלב של המנהיגות הרוסית עוד מקבלת העצמאות האוקראינית ב-1991. המחוזות לוגנסק ודונייצק נחשבים חלק מ"נובורוסיה" - שטחים בדרום אוקראינה שהיו חלק מהאימפריה הרוסית.   


מומחים במערב סבורים שפוטין רואה את עצמו כמי שיחייה את האימפריה הרוסית הגדולה - זאת לא תוכל להתקיים ללא שליטה על לוגנסק ודונייצק.   


חבל דונבאס עשיר בתעשיות של פלדה ופחם ולאורך המאה ה-20 היה הלב הפועם של התעשייה הכבדה בברית המועצות. ההשפעה המערבית והאירופאית באזור חלשה יותר יחסית למערב אוקראינה, ולכן היה קרקע פורייה לפעילות בדלנית בהכוונה רוסית.   

יותר מ-8 מיליון אוקראינים עזבו את ביתם מאז הפלישה הרוסית

יותר מ-8 מיליון אוקראינים עזבו את ביתם מאז הפלישה הרוסית

היסטוריה של סכסוכים

אוקראינה הייתה בעברה חלק מברית המועצות - מעצמת העל הקומוניסטית שהורכבה מ-15 רפובליקות דוברות רוסית. בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה ביססה ברית המועצות את מעמדה בזירה הבינלאומית כמעצמת על, לצד ארה"ב. המאבק בניהן כונה "המלחמה הקרה" מכיוון שלא תקפו זו את זו באופן ישיר.

בסוף שנות ה-70 נכנסה ברית המועצות למיתון כלכלי שהלך והחריף. מיכאיל גורבצ'וב שנכנס לתפקיד מנהיג המעצמה בשנת 1985 הבין כי דרושים שינויים מבניים עמוקים בניהול המדינה ובתקופתו גם התחממו היחסים עם ארה"ב והמערב. 

היסטוריה של סכסוכים

תהליך ההתפוררות של ברית המועצות ומונופול הכוח של השלטון המרכזי במוסקבה היה הדרגתי.

בין מרץ 1990 ועד דצמבר 1991, הכריזו כל הרפובליקות על עצמאות.

הראשונה הייתה ליטא.

אוקראינה הכריזה על עצמאותה ב-24 באוגוסט 1991.

היחסים המדיניים של אוקראינה עם רוסיה והמערב לאורך השנים:

הנשיא הראשון ליאוניד קרבצ'וק, חבר לשעבר במפלגה הקומוניסטית, נתפס כפרו-רוסי, אולם יש לזכור שמדובר על העידן שלפני פוטין. עידן בו רוסיה ביחסים טובים יותר עם המערב. ליאוניד קוצ'מה שנבחר בשנת 1994 השתדל לשמר יחסים טובים הן עם רוסיה והן עם המערב. עם עלייתו של פוטין בשנת 2000 הפך יותר ויותר פרו-רוסי.


בשנת 2004 סדרת הפגנות גדולות באוקראינה זכו לכינוי "המהפכה הכתומה". התפיסה הציבורית הייתה כי הבחירות שנערכו בין ויקטור יושצ'נקו (המועמד הפרו-מערבי), לבין המועמד ויקטור ינקוביץ' (הפרו-רוסי) זויפו לטובת האחרון. בחירות חוזרות התקיימו בדצמבר 2004 בהן זכה יושצ'נקו. ויקטור וינקוביץ' ניצח בבחירות של 2010 וסימל פתיחת עידן של רדיפות פוליטיות נגד ראשי האופוזיציה. ב2013 הוא הודח בעקבות מאורעות היברומאידן. זהו כינוי לסדרת הפגנות שהחלה בנובמבר 2013 כתגובה אזרחית להחלטת ממשלת אוקראינה שלא לחתום על שיתוף פעולה עם האיחוד האירופאי. בבחירות הבאות - של מאי 2014 ניצח פיטר פורושנקו הפרו-מערבי במאי 2019 נבחר הנשיא הנוכחי, יו"ר מפלגת "משרת העם", וולודימיר זלנסקי. גם הוא נתפס כפרו-מערבי.