מלחמת רוסיה אוקראינה

קבוצת וגנר נגד צבא רוסיה

איך מיליציה של אסירים משוחררים הצליחה לאיים על הקרמלין?

קבוצת וגנר נגד צבא רוסיה

איך מיליציה של אסירים משוחררים הצליחה לאיים על הקרמלין?

תמונת היום

חיילי קבוצת וגנר יוצאים מהעיר רוסטוב על הדון

תמונת היום

חיילי קבוצת וגנר יוצאים מהעיר רוסטוב על הדון

היסטוריה של סכסוכים

אוקראינה הייתה בעברה חלק מברית המועצות - מעצמת העל הקומוניסטית שהורכבה מ-15 רפובליקות דוברות רוסית. בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה ביססה ברית המועצות את מעמדה בזירה הבינלאומית כמעצמת על, לצד ארה"ב. המאבק בניהן כונה "המלחמה הקרה" מכיוון שלא תקפו זו את זו באופן ישיר.

בסוף שנות ה-70 נכנסה ברית המועצות למיתון כלכלי שהלך והחריף. מיכאיל גורבצ'וב שנכנס לתפקיד מנהיג המעצמה בשנת 1985 הבין כי דרושים שינויים מבניים עמוקים בניהול המדינה ובתקופתו גם התחממו היחסים עם ארה"ב והמערב. 

היסטוריה של סכסוכים

תהליך ההתפוררות של ברית המועצות ומונופול הכוח של השלטון המרכזי במוסקבה היה הדרגתי.

בין מרץ 1990 ועד דצמבר 1991, הכריזו כל הרפובליקות על עצמאות.

הראשונה הייתה ליטא.

אוקראינה הכריזה על עצמאותה ב-24 באוגוסט 1991.

היחסים המדיניים של אוקראינה עם רוסיה והמערב לאורך השנים:

הנשיא הראשון ליאוניד קרבצ'וק, חבר לשעבר במפלגה הקומוניסטית, נתפס כפרו-רוסי, אולם יש לזכור שמדובר על העידן שלפני פוטין. עידן בו רוסיה ביחסים טובים יותר עם המערב. ליאוניד קוצ'מה שנבחר בשנת 1994 השתדל לשמר יחסים טובים הן עם רוסיה והן עם המערב. עם עלייתו של פוטין בשנת 2000 הפך יותר ויותר פרו-רוסי.


בשנת 2004 סדרת הפגנות גדולות באוקראינה זכו לכינוי "המהפכה הכתומה". התפיסה הציבורית הייתה כי הבחירות שנערכו בין ויקטור יושצ'נקו (המועמד הפרו-מערבי), לבין המועמד ויקטור ינקוביץ' (הפרו-רוסי) זויפו לטובת האחרון. בחירות חוזרות התקיימו בדצמבר 2004 בהן זכה יושצ'נקו. ויקטור וינקוביץ' ניצח בבחירות של 2010 וסימל פתיחת עידן של רדיפות פוליטיות נגד ראשי האופוזיציה. ב2013 הוא הודח בעקבות מאורעות היברומאידן. זהו כינוי לסדרת הפגנות שהחלה בנובמבר 2013 כתגובה אזרחית להחלטת ממשלת אוקראינה שלא לחתום על שיתוף פעולה עם האיחוד האירופאי. בבחירות הבאות - של מאי 2014 ניצח פיטר פורושנקו הפרו-מערבי במאי 2019 נבחר הנשיא הנוכחי, יו"ר מפלגת "משרת העם", וולודימיר זלנסקי. גם הוא נתפס כפרו-מערבי.