הקול של ישראל

אריק איינשטיין

הוא אחד מהגדולים שהיו כאן, כנראה הגדול מכולם. אריה אריק איינשטיין ז"ל, ראש לאריות אומני ישראל. קולו הערפילי, הרגיש והמדגדג הפך ליסוד הפסקול הישראלי, לקול המזוהה ביותר עם גלי האתר בארץ. "אל תשאל אותי איך אני עושה את השיר, שמע אותו", סיפר בעבר. הוא רצה לשנות את העולם והצליח - לשנות את עולם המוזיקה הישראלי. הקול שבלט מבלי להתאמץ ימשיך ללוות את הישראלים עוד שנים רבות קדימה; בגלל הגיטרה והכינור, בגלל המים בסן פרנסיסקו ובגלל התה, הלימון והספרים הישנים שבבית. כתב חדשות 12 לירון זייד היטיב לסכם: "אם בבוא היום ישראל תבחר להכריז באופן רשמי על 'זמר לאומי', אין ספק שהוא יהיה הראוי ביותר".

שלמה ארצי

המלך של קיסריה, של הדימויים והמגבת, שלמה ארצי הוא אחד מן הקולות שנשמעו בכל בית בישראל. כמעט שישה עשורים, החל מלהקת חיל הים דרך עשרים וארבעה אלבומים שהפיקו נכסי צאן ברזל, ארצי הפך לחלק בלתי נפרד מהמהות של המוזיקה בישראל.

זוהר ארגוב

בתקופה שבה המושג "מוזיקה מזרחית" לא חובק על ידי המיינסטרים, זוהר ארגוב היה מי שסלל בעמל רב, בדרך לא קלה ובקול הזמיר, החד פעמי, את דרכם של דורות זמרים וזמרות שבאו אחריו.

עפרה חזה

"מדונה של המזרח התיכון", כך הגדירו את עפרה חזה במגזין הרולינג סטון כשהכניסו אותה ל-200 הזמרים והזמרות הגדולים בתולדות המוזיקה. לנו לא נותר אלא להסכים. חצתה תרבויות, ייצגה את ישראל בעולם, פרצה גבולות והותירה מאחוריה קול שלא יישכח לעולם.

חוה אלברשטיין

כשחוה אלברשטיין שרה הלב נפתח. יותר מ-60 אלבומים נמצאים בדיסקוגרפיה שלה, יותר מכל זמר או זמרת אחרים בארץ. השירים שבחרה לבצע לאורך הקריירה שלה מעוררים כמיהה ואהבה לישראל, למוזיקה, לקולות שמשמיעים הטבע הישראלי והמשוררים.

גידי גוב

הקול שגורם לנו שוב ושוב להתאהב. מ"הכבש השישה-עשר" דרך להקת הנח"ל, "כוורת", "גזוז", "זהו זה" ואפילו הפסטיגל בסוף שנות ה-80 - גידי גוב היה שם בכל צומת משמעותי. בורכנו.

יהורם גאון

מעבר לקולו הייחודי, הגדול, המעורר, יהורם גאון הוא סמל ישראלי - גם כשחקן וגם כמבצע. מדפי ההיסטוריה של המוזיקה הישראלית עמוסים בשיריו של קזבלן המקורי, שירים שהפכו לנכסי צאן ברזל ומנוגנים כל העת.

אביתר בנאי

האיש שבקול שלו נגע אלוהים, שפורט על עצבי הנפש; קול שהוא שיר ערש עצוב וברכה ששורה מעל. אביתר בנאי, נצר למשפחה המפורסמת, הוא מהאומנים שבכל אחד משלבי הקריירה שלהם הצליח למשוך אליו קהל חדש, תוך שימור הקהל שצעד איתו מתחילת הדרך.

ריטה

המלודרמטיות הבימתית, הקול הענק והמתפרץ שעוטף ברחמים; ריטה היא אחת ויחידה, מיוחדת במינה, אצילית וכובשת. בנימוקי הוועדה לבחירתה כמשיאת משואה נכתב ואנו מסכימים: "דוגמה ומופת לשילוב בין שורשים עמוקים לכנפיים פרושות".

יהודה פוליקר

יש איזה כפתור שרק הוא יכול לסגור. קולו של יהודה פוליקר הוא כזה שנעים להתרפק ולהתנחם בו. פרץ לתודעה כמנהיג "בנזין" בשנות ה-80 ולאחר מכן המשיך לקריירת סולו. הקריירה שלו ניחנת בגיוון והצלחה מפליאה בשילוב של גם יוונית, גם רוק וגם פופ, תוך כדי הצפת נושאים כאובים כמו היותו דור שני לשואה.

בועז שרעבי

מ"פמלה", דרך "חייך וחיי", "מי ידע שכך יהיה", "משאלה", "הלוואי" ועוד רבים. בעז שרעבי הוא אחד הקולות המשמעותיים בזירה המקומית, שאחריהם שובל של שירים החקוקים ברגעים הכי ישראליים שיש.

שרית חדד

פורצת דרך שזכתה לאינספור פרסים והכתרות, שרית חדד היא אחת מהזמרות הכי מצליחות בישראל. מי שהחלה את דרכה בתור זמרת חימום של שריף, סללה את דרכה ללב המיינסטרים עם להיטי ענק שחרכו את תחנות הרדיו, האולמות, המועדונים ואת המערכות הביתיות. בקולה היכולת לרגש עד דמעות ולשמח עד גדות הנשמה.

צביקה פיק


המאסטרו, מלך הפופ הישראלי שנפרדנו ממנו בכאב לפני פחות משנה; האיש שלמרות המלעיזים עשה כאן מהפכה והביא את הפופ לקדמת הבמה. קצרה היריעה מלהכיל את פועלו. פיק הוא מעמודי התווך של המוזיקה בארץ, והאחראי לקלאסיקות ענק כמו "מרי לו", "אהבה בסוף הקיץ", "דיווה" ו"אין מדינה לאהבה". 


ברי סחרוף

בריאיון מ-1997 נשאל סחרוף: "אתה כבר זמר מקובל על כולם. זה לא מפריע לברי סחרוף המהפכן הגדול משנות ה-80?" וזה השיב: "לא. אני מקווה עוד לעשות מהפכות קטנות. הופעות יוצרות קשר בלתי אמצעי עם קהל, זה דבר שהתבשל לאט ובצורה די טבעית". סחרוף ממעט להתראיין מאז, ובשקט שלו, בכישרון הבלתי נתפס, המהפכות שלו עודן נרקמות, 40 שנה אחר כך - לעיניי כולם.


אהוד בנאי

הראפר רביד פלוטניק אמר כי המשפט שמוביל את אהוד בנאי לאורך השנים במוזיקה שלו הוא "אנחנו כאן אורחים לרגע". ואהוד הסכים. מאחורי האיש עם הגיטרה, המפוחית, המילים הנוקבות והבלוז הכנעני, כמעט ארבעה עשורים של יצירה, ארבעה-עשר אלבומי אולפן ושירים שנכנסו ל-DNA שלנו, היידשע ראסטה מאן הוכיח שגם כשמתחילים בגיל מאוחר באופן יחסי - אפשר לעשות היסטוריה.

מאיר בנאי

היו זמרים מצליחים יותר ממנו, אך לא היו מוצלחים כמוהו. בנאי, זמר ויוצר שהלך לעולמו בטרם עת, התברך בכתיבה אישית ושירה חושפת שפותחת את כל החדרים והעליות בלב - כמעט בלי שום תחרות.

מרגלית צנעני

דיוות הזמר המזרחי הבלתי מעורערת, שהתחילה את דרכה כזמרת חתונות ומעולם לא הרגישה צורך להתנצל, ממשיכה לשמח ולפנות לרגש כבר שנים רבות. מרגול בעצמה סיפרה בהופעת הבכורה שלה בטלוויזיה בשנות ה-80 כי היא מצליחה להרקיד גם את מי שלכאורה לא יתחבר למוזיקה שלה, או כפי שהיא אומרת לקהל בפתח כל הופעה: "אתם רוצים מזרחי לייט או מזרחי הארדקור"? "הופעה מלעונית או תרבותית?"

שלום חנוך

הזמר והיוצר שהעביר לכולנו את השיעור הראשון ברוק הישראלי, השפיע רבות על המוזיקה המקומית ועורר השראה בקרב לא מעט אומנים שבאו אחריו בעשרות השנים שבהן פועל וממשיך לפעול בקולו המחוספס והבלתי מתפשר. החיבור עם אריק איינשטיין ייזכר לנצח כאחד משיתופי הפעולה האומנותיים החשובים שנוצרו כאן.


יהודית רביץ

געגוע גדול לנוכחות הבימתית של יהודית רביץ, שהפסיקה להופיע כבר לפני שבע שנים. בקול פשוט ולכאורה תמים ובלחן בחסד עליון, זוכת פרס מפעל חיים מטעם אקו"ם גידלה דורות של מוזיקאים ומאזינים - מהגיל הרך ששמע את "הילדה הכי יפה בגן", דרך המבוגרים שרקדו לצלילי "בוא לריו" ועד הקלאסיקות חוצות הגילים "מילה טובה" ו"בך לא נוגע" שהשאירו חותם בפסקול הישראלי.


עמיר בניון

בניון, שניחן בכישרון ביצוע והגשה סוחף אך אינטימי, מביא בקולו הייחודי מוזיקת עולם ונשמה מנקודת מבט של יהודית והישראלית. בין שיריו הגדולים: "ניצחת איתי הכל", "עומד בשער" ו"כשאת עצובה"


זהבה בן

בקול עמוק ומהדהד ושירים שנעשו ללהיטים, זהבה בן נחשבת לאחת הנשים הבודדות שפרצו דרך במוזיקה המזרחית והמרוקנית בישראל. שניים מאלבומיה, "מלך אמיתי" ו"בתוך הלב", התברגו ברשימת האלבומים הישראליים הנמכרים בכל הזמנים.

אייל גולן

שלושת האלבומים הנמכרים בכל הזמנים בישראל שייכים כולם לאייל גולן. עם להיטים שממשיכים להיערם מדי שנה מאז החל לפעול בשנות ה-90, גולן עדיין נחשב בעיני רבים לקול הגדול ביותר שנשמע כאן, מאז ועד היום.

שושנה דמארי

"מלכת הזמר העברי", ששלטה לצידה של יפה ירקוני במוזיקה הישראלית של שנות ה-40 וה-50, שברה במידה רבה את הנרטיב המוכר על השסע העדתי. דמארי זכתה לחשיפה נרחבת וארוכת שנים עוד לפני הקמת המדינה בזכות קול חד-פעמי ושירים רבים שסומנו כנכסי צאן ברזל בתרבות המקומית.

שלומי שבת


אחד השירים המזוהים ביותר עם שבת, שגם מביא לידי ביטוי את שירתו הישראלית, הוא "בגלל הרוח" - ללחן של אחותו, לאה שבת. מלהיט אחד לשני, שלומי המשיך לרכוב על גל ההצלחה לאורך השנים, השתתף בפסטיגלים, שיתף פעולה וביצע דואטים עם מיטב האומנים הישראלים כשרבים משיריו הגדולים נחשבים לשירי אהבה פופולריים.


ישי לוי

על אף סיפור החיים המורכב, לוי סלל דרך מפותלת כאומן רומנטיקן בזמר הים-תיכוני בישראל. הוא החל את דרכו בשנות ה-80 עם ביצועים שהקליט ללהיטים של זמרים אחרים, ובהמשך הוציא רשימה ארוכה של אלבומים. ב-2008 לוי עורר סקרנות עם אלבום הקאמבק "ריקוד רומנטי", ועד היום ממשיך ליצור מוזיקה.


גלי עטרי

הזמרת שהביאה את הזכייה הכפולה לישראל באירוויזיון 79' עם השלאגר "הללויה", ומאז נצרבה כאחד הקולות האהובים והמשפיעים בארץ. רבים משיריה של עטרי מתמקדים בהעצמה אישית ונשית, כשהבולט שבהם הוא "מה שאת אוהבת" ללחן של יצחק קלפטר.


אתי אנקרי

אנקרי, זוכת פרס מפעל חיים מטעם אקו"ם, הותירה טביעות אצבע שונות בדרכה המוזיקלית. היא כבשה את הבמה הגדולה בימי הזוהר של פסטיבל ערד, כתבה את אחד משירי המחאה הרלוונטיים שנשמעו כאן ("מיליונים") ובשלב מסוים גם פנתה ליצירה שנצבעה בגוונים דתיים ואמוניים עם חזרתה בתשובה.עידן רייכל

כזמר, כותב, מלחין ומפיק מוזיקלי, עידן רייכל הוא דוגמה מודרנית ליצירה הישראלית העכשווית. הוא נמנה עם האומנים ששיריהם מצליחים לחבר בין פלייליסט של מאזין דתי וחילוני, תושב הפריפריה ומרכז הארץ. רייכל רושם הצלחה גם מעבר לים בזכות הפרויקט המוזיקלי הנושא את שמו.


אריק לביא

בראי השנים, אריק לביא נחשב לאחד מגדולי הזמר הישראלי בזכות קורלציה שבין מילים יפות, צלילים כובשים וקול עם נוכחות. קטלוג שיריו כולל ביצועים עתירי פאתוס ודרמה, אך גם הביא לידי ביטוי ביצועים פשוטים ותמימים ששיקפו את המציאות הישראלית משני צידיה.

אביב גפן

בעיני רבים, ולא רק המכונים "ילדי אור הירח", אביב גפן הוא קול של דור - גם אם לא הקול היפה ביותר. כמי שגדל בבית שהתרבות והאומנות הן אמצעי לנשימה, גפן עומד מאחורי שורה ארוכה של להיטי רוק נצחיים. בשנה האחרונה הזמר בחר לעשות סולחה עם הדתיים והמתנחלים שאותם ביקר לאורך הקריירה המרדנית.


זו לא הייתה משימה פשוטה, לא לקהל גולשי N12 ולא למומחי המוזיקה שנבחרו לקחת חלק. המוזיקה הישראלית לדורותיה בורכה בקולות ייחודיים, קולות בוערים, חודרי עצמות ופוקחי לב. יצאנו לדרך עם רשימה של יותר מ-200 זמרים וזמרות מהם התבקשתם אתם הגולשים וצוות מומחים לבחור את 30 הקולות שלדעתם הם הקולות של ישראל, אלה שמגדירים את הישראליות. הצבעות המומחים שוקללו 50 - 50 עם קהל הגולשים

ואלה המומחים המוזיקליים: אביה פרחי, אבי כאכון, אופיר טובול, אורלי יניב, אלי כהן (אליקו), בועז כהן, גוני כהן, דלית עופר, דלית רצ'שטר, דני סידס, חן אלמליח, טל השילוני, יגאל רביד, יונתן ריגר, יוסי חרסונסקי, יורם רותם, יסמין ישבי, ירון אילן, לירון זייד, נוי אלוש, נעם כהן-גפן ועומר בן רובי