אחריהן!

חמושות במוטיבציה ועם רעל בעיניים: הכירו את הלוחמות שנכנסו בפעם הראשונה לשטח אויב • התפקידים פורצי הדרך במלחמה – והרגעים שהן לא ישכחו


סמ"ר מרום אביב

התפקיד: לוחמת וחובשת בגדוד ברדלס

הגיל: 21

מהיכן בארץ: ערד

המשימה בלחימה: "הייתי במשימה מבצעית בתוך רצועת עזה, מצפון לח'אן יונס"

חוויה שלא אשכח: "הודיעו לנו שחלק מהלוחמים שהיו איתנו נפצעו ונהרגו. היה קשה ומטלטל לגלות שחלק מהלוחמים שהכרנו אינם"

מה לא יודעים על הלוחמות בצה"ל? "הלוחמות מתגייסות לתפקידים האלה לא כדי להוכיח שנשים יכולות, אלא כי הן רואות לנגד עיניהן את הצורך של מדינת ישראל בתפקידי לוחמה"

סגן יעל אשכנזי

התפקיד: קצינת קשר גדודית בגדוד דוכיפת של חטיבת כפיר
הגיל: 21
מהיכן בארץ: נחשונים
המשימה בלחימה: "אני מתפעלת את הקשר בין הגדוד לשאר הכוחות ומחברת את הלוחמים בשטח לכוחות המסייעים"
חוויה שלא אשכח: "היה קושי בקליטה ובחיבור בקשר בגלל המיקום של הגדוד, ונאלצתי לעלות על גגות ולהעביר אנטנה מיוחדת מהגג לתוך החדר. זאת הייתה משימה מורכבת, אבל היה צריך לעשות אותה"
מה לא יודעים על הלוחמות בצה"ל? "אני לא רואה בזה שאני לוחמת משמעות נפרדת. יש לי חלק בלתי נפרד בחפ"ק מג"ד, ובסוף הוא זקוק ליכולות שלי. עצם העובדה שאני בחורה היא לא פקטור"

סמלת מ'

התפקיד: לוחמת רוכ"ש (רוכב שמיים) בעזה 

הגיל: 20

מהיכן בארץ: הוד השרון

המשימה בלחימה: "מפעילה כטב"מים שחוברים לחטיבות המתמרנות ומסייעים להן באיסוף מודיעין ובסגירת מעגלי אש"

חוויה שלא אשכח: "האירוע שהיה הכי מרגש עבורי הוא שהקדשתי פיצוץ של מבנה ממולכד בידי כוח הנדסה לזכר המפק"צית שלי, שנפלה במוצב נחל עוז – סגן עדן נימרי ז"ל – ולזכר כל הנופלים בנחל עוז בשבת השחורה"

מה לא יודעים על הלוחמות בצה"ל? "יש כאלה שקצת מצפים מאיתנו לפחות מבצעיות וכוח כי אנחנו בנות – אבל עברנו הכשרה של לוחמות, ובסופו של דבר זה מה שהוכשרנו אליו"

רב"ט שרה

התפקיד: לוחמת איסוף קרבי בגדוד 727

הגיל: 19

מהיכן בארץ: מיתר

המשימה בלחימה: "אני רחפניסטית. תפקידנו לפתוח שטח על ידי תצפית אנכית של רחפן, לאבטח כוח למשימות מלמעלה ולמצוא פירים חדשים"

חוויה שלא אשכח: "היינו במשימה עם כוח מילואים של סיירת גבעתי. היינו צריכות לצאת בחוליה עם חיפויים ולהחזיר רחפן. החזרנו אותו ואף אחד לא נפצע"

מה לא יודעים על הלוחמות בצה"ל? "המוטיבציה שלנו נשארת גבוהה גם ברגעים שאת מכוסה בבוץ וכואב לך ברגליים, והיא אפילו מתחזקת ברגעים כאלה"

רב"ט מיכל

התפקיד: לוחמת חילוץ והצלה
הגיל: 19
מהיכן בארץ: אשקלון
המשימה בלחימה: "אני חלק מכוח פריצה וחילוץ"
חוויה שלא אשכח: "יצאנו לפעילות בדרום הרצועה עם צוות מפלוגת מילואים של אגוז. השתמשנו בכלי חילוץ כדי ליצור כניסה לתוך בית שפשטנו עליו. היה מטורף לראות לוחמים של אגוז מתלהבים מהעשייה שלנו"
מה לא יודעים על הלוחמות בצה"ל? "אצלנו בחטיבה בנים ובנות עושים את אותו הדבר בדיוק, סוחבים ביחד את אותו משקל ומבצעים את אותן פעילויות – אם זה מעצרים בגדוד או כל דבר שמאפיין לוחם או לוחמת"

סמ"ר ר'

התפקיד: לוחמת ומפקדת בפלגת מגן
הגיל: 21
המשימה בלחימה: "אני לוחמת עם כלב לאיתור נעדרים, והמטרה שלי היא למצוא את הנעדרים והחיילים שלנו ולהחזיר את מי שאינו בחיים לקבורה"
חוויה שלא אשכח: "במהלך פעילות עם כוח צנחנים ישבנו איתם ופתחנו חפיסת שוקולד. פתאום קלטנו שהם לא אכלו שוקולד מאז הכניסה לסג'עייה. מאז אנחנו דואגות להביא איתנו דברים ללוחמים"
מה לא יודעים על הלוחמות בצה"ל? "אנשים לא יודעים שמספר החיילות שנלחמות ונמצאות בתוך עזה גדול ומשמעותי. הם לא מכירים מספיק את הכוח שיש לנו ואת העזרה והרלוונטיות שאנחנו יכולות לתת – לא פחות ממישהו אחר"

רס"ל אליה עתאלי

התפקיד: פרמדיקית לוחמת
הגיל: 25
מהיכן בארץ: אפרת
המשימה בלחימה: "פרמדיקית לוחמת בגדוד מילואים של יוצאי הנח"ל וגבעתי"
חוויה שלא אשכח: "עליתי מול אחי הגדול השריונר בקשר ואיחלתי לו שבת שלום, וזה היה ממש מרגש. העליתי את הסרטון לטיקטוק, והוא רץ בארץ ובעולם וריגש מיליונים"
מה לא יודעים על הלוחמות בצה"ל? "הלוחמות בעצמן לא יודעות עד כמה גיבורות וחזקות הן. וגם שלעשות פיפי בשטח, עם ציוד כבד ומאות גברים סביבך – זה האתגר האמיתי"